Wiosenna moc zdrowia

Poradnik o zdrowiu

Postanawiasz, że od jutra ćwiczysz regularnie? A może dbanie o kondycję fizyczną to Twój nawyk nie od wczoraj? W obu przypadkach możesz zadawać sobie pytanie: „Skąd mam wiedzieć, że ogarniam temat i wszystko idzie zgodnie z planem?”.

Niektórym wystarczy dobre samopoczucie i upragnione dopięcie spodni. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać swój organizm, proponujemy badania laboratoryjne, na podstawie których można kontrolować stan zdrowia. 

POLECAMY

Badania krwi to oczywiście niejedyny sposób diagnostyki. Ich wyniki mogą także wskazać na rozwój nieprawidłowości, które jeszcze nie dają objawów chorobowych. Uwagę należy zwrócić na wskaźniki metabolizmu energetycznego (tłuszczów i glukozy): lipidogram, glukoza na czczo, hemoglobina glikowana. Wartości tych parametrów mogą stanowić dodatkową motywację do ćwiczeń i diety. Powinno się też sprawdzić kondycję narządów bezpośrednio zaangażowanych w metabolizm i detoksykację – wątroby i nerek (próby wątrobowe, kreatynina). Na optymalną formę ma też wpływ odpowiedni poziom makro- i mikroelementów oraz witamin. Trzeba pamiętać, że osoby uprawiające sport często potrzebują suplementacji określonych substancji – nie róbmy tego „w ciemno”!

Wyniki badań mogą wskazać przyczyny nieosiągania zamierzonych wyników sportowych, np. związane z rozwojem anemii, innymi niedoborami (np. witaminy...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI