Dołącz do czytelników
Brak wyników

Poradnik o zdrowiu

15 kwietnia 2021

NR 5 (Maj 2021)

Wiosenna moc zdrowia

0 410

Postanawiasz, że od jutra ćwiczysz regularnie? A może dbanie o kondycję fizyczną to Twój nawyk nie od wczoraj? W obu przypadkach możesz zadawać sobie pytanie: „Skąd mam wiedzieć, że ogarniam temat i wszystko idzie zgodnie z planem?”.

Niektórym wystarczy dobre samopoczucie i upragnione dopięcie spodni. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać swój organizm, proponujemy badania laboratoryjne, na podstawie których można kontrolować stan zdrowia. 

Badania krwi to oczywiście niejedyny sposób diagnostyki. Ich wyniki mogą także wskazać na rozwój nieprawidłowości, które jeszcze nie dają objawów chorobowych. Uwagę należy zwrócić na wskaźniki metabolizmu energetycznego (tłuszczów i glukozy): lipidogram, glukoza na czczo, hemoglobina glikowana. Wartości tych parametrów mogą stanowić dodatkową motywację do ćwiczeń i diety. Powinno się też sprawdzić kondycję narządów bezpośrednio zaangażowanych w metabolizm i detoksykację – wątroby i nerek (próby wątrobowe, kreatynina). Na optymalną formę ma też wpływ odpowiedni poziom makro- i mikroelementów oraz witamin. Trzeba pamiętać, że osoby uprawiające sport często potrzebują suplementacji określonych substancji – nie róbmy tego „w ciemno”!

POLECAMY

Wyniki badań mogą wskazać przyczyny nieosiągania zamierzonych wyników sportowych, np. związane z rozwojem anemii, innymi niedoborami (np. witaminy D3) czy przetrenowaniem.

Anemia z niedoboru żelaza często występuje nie tylko u sportowców. Może na nią wskazywać zmęczenie i słabość, a potwierdzeniem są wyniki morfologii krwi. Sygnały zagrożenia płynąć też mogą ze stężenia żelaza i białka odpowiedzialnego za jego magazynowanie – ferrytyny.

Witamina D to nie tylko podstawa mocnych kości. Jej odpowiedni poziom jest ważny też dla siły, masy i funkcji mięśni. Ponadto, badania naukowe wskazują na wpływ witaminy D na funkcjonowanie układu odpornościowego, zapadalność na choroby przewlekłe, a w końcu wyniki sportowe.

Jednym ze wskaźników przetrenowania – niewystarczającej regeneracji po treningach – jest stan zapalny nieuzasadniony inną przyczyną (trwająca infekcja, uraz czy nawet próchnica). Stan zapalny pomoże ocenić stężenie białka CRP.

Z dbałością o formę fizyczną często idzie w parze dieta wegetariańska lub wegańska. Stosując ją, pamiętajmy o możliwości rozwoju niedoborów niektórych składników odżywczych. Kontrola poziomu witamin (głów­nie B12) i mikroelementów (głównie żelaza) pozwoli zoptymalizować dietę lub wskaże konieczność s...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy