MOŻESZ TO ZROBIĆ NA SWÓJ SPOSÓB

Wstęp

Jak działa niezwykła terapia Miltona H. Ericksona – pokazuje BRENT GEARY. Dr Brent Geary, uczeń M.H. Ericksona, dyrektor ds. szkolenia Fundacji Ericksonowskiej Pheonix (USA), gościł na konferencji dotyczącej psychoterapii zaburzeń psychosomatycznych i somatopodobnych, zorganizowanej przez Polski Instytut Ericksonowski. Wygłosił wykład możliwości zastosowania hipnozy w terapii bólu. Z dr. Gearym rozmawia dyrektor Polskiego Instytutu Ericksonowskiego Krzysztof Klajs.

Krzysztof Klajs:Milton H. Erickson jest znany w Polsce jako psychiatra, psychoterapeuta, badacz i naukowiec. Na czym polega specyfika terapii ericksonowskiej w porównaniu z innymi kierunkami?
Brent Geary: – Podstawowym pomysłem jest koncepcja spożytkowania. Chodzi o to, by zidentyfikować wszystko, co pacjent posiada – jego zasoby. Wszystko, co pacjent wnosi swoją osobą do terapii. Trzeba rozumieć zachowanie pacjenta w kontekście okoliczności, w jakich żyje (rodzinnych, zawodowych, społecznych, historycznych i kulturowych). To właśnie kontekst wyznacza znaczenie, jakie pacjent nadaje swojej sytuacji i różnice w sposobie reagowania. Podejście Ericksona jest praktyczne. Sugeruje ono: użyj wszystkiego, co masz do dyspozycji. W tej terapii nie chodzi o zmianę osobowości, ale o próbę wykorzystania indywidualności pacjenta do odzyskania równowagi między tym, jaki on jest, a tym, co proponuje jako możliwość jego otoczenie. Wielu terapeutów próbuje obecnie rozszerzyć idee spożytkowania w swojej praktyce.

– Jakie są korzyści dla pacjenta z tej terapii?

– Pacjent zyskuje zrozumienie i tolerancję dla swojej osoby, docenienie i uszanowanie wkładu, jaki wnosi on w kreowanie swojego życia. Przez lata terapeuci zorientowani byli na analizę przeszłości i jej wpływu na życie pacjenta. W terapii ericksonowskiej terapeuta pomaga pacjentowi zwrócić się do przyszłości i stworzyć jej pozytywne wyobrażenie. Pasywność i rezygnacja z wysiłku wynika u ludzi z braku oczekiwań i nadziei. Terapia może być krótsza i bardziej efektywna, kiedy pacjen...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI