Modna sypialnia – czego nie może w niej zabraknąć?

Materiały PR

Modna sypialnia pozornie wydawać się może fanaberią dostępną tylko nielicznym. W końcu to pomieszczenie, które nie musi błyszczeć ze względu na swoje ukrycie przed wzrokiem gości.

W praktyce okazuje się jednak, że w dobrze zaaranżowanej, idącej wespół z najnowszymi trendami sypialni śpi się po prostu lepiej. Jak zatem urządzić pomieszczenie sypialne tak, by było ono jednocześnie modne i komfortowe?

POLECAMY

Minimalizm do lamusa

Zgodnie z najnowszymi trendami w dziedzinie aranżacji sypialni, do lamusa odchodzą – i to zdecydowanym krokiem – ultraminimalistyczne pomysły opierające się na stosowaniu przede wszystkim gładkich faktur, geometrycznych kształtów mebli i jasnych, szpitalnych barw. Pomieszczenie zaaranżowane na wzór laboratorium, chociaż być może funkcjonalne, na dłuższą metę okazało się jednak zbyt zimne, by czuć się w nim naprawdę przytulnie – a przecież o to chodzi w sypialni.

Dobrym przykładem będą tu pomysły dostępne na stronie https://domar.pl/kategorie/sypialnia/, jednocześnie komfortowe i estetyczne.

Filozofia – tak, katalogi – nie

Z drugiej strony w ostatnich latach mieliśmy do czynienia z popularnymi „filozofiami wnętrzarskimi”, dzięki którym Polacy poznali tak zawikłane wyrazy, jak hygge i wabi-sabi. Ci bardziej ambitni być może słyszeli również o gaelickim cosagach. Wszystkie te style do Polski dotarły jednak za sprawą magazynów aranżacyjnych i katalogów meblarskich, na których to kartach siłą rzeczy przedstawiane one były w maksymalnie wyidealizowanej, niekiedy wręcz karykaturalnej formie. Idealny porządek, doskonale dobrana pościel i świeże kwiaty w efektownym wazonie – tego również nie musimy się w tym sezonie obawiać.

Naturalny nieład

Nie znaczy to jednak, że w tym roku w sypialni powinien zagościć bałagan. Wręcz przeciwnie: porządek jest jak najbardziej wskazany. Nie ma jednak mowy o wnętrzach wyjętych wprost z katalogu. Do sypialni wraca bowiem swego rodzaju domowy, naturalny nieład, który tworzy się podczas codziennego korzystania z domowych pomieszczeń. W tym momencie raz jeszcze wypadałoby wspomnieć o japońskim wabi-sabi, którego jednym z podstawowych założeń jest swoboda korzystania z posiadanych sprzętów.

Ciepło i przytulnie

Tegoroczne sypialnie pełne są zatem ciepła i przytulności, którą gwarantują zarówno użyte do wykończenia mebli materiały, ale również tkaniny zastosowane na pościeli i innych elementach tekstylnych obecnych we wnętrzu. Obrazu całości dopełniają użyte barwy i faktury: ciepłe, spokojne i naturalne kolory ziemi współgrać będą z wszelkimi intensywnymi, ale jednak nieodmiennie „nocnymi”, lekko przygaszonymi barwami, takimi jak na przykład fiolet i głęboka miedź. Dobrym pomysłem będzie również lekki powiew bogactwa w postaci złota i srebra, obecnych przede wszystkim w detalach wykończeniowych.

Surowce? Postaw na naturę

Równie ważne, co zastosowane kolory, będą również surowce wykonane do użycia mebli i dodatków. Pod tym względem nieodmiennie króluje szeroko pojęta natura. Drewno, len, kamień, ale również ceramika, a nawet surowy beton (przede wszystkim na podłodze) – właśnie te materiały znaleźć można w najnowszych trendach sypialnianych. Istotna jest również kwestia oświetlenia: w tym przypadku delikatne, niewymuszone, zarazem jednak solidne inspiracje skandynawsko-prowansalskie będą najlepszym przykładem.

W zgodzie z własnym gustem

Z każdym rokiem mieszkańcy dbający o atrakcyjny wystrój własnego mieszkania mierzyć się muszą z wymaganiami najnowszych trendów, które z jednej strony mają zapewnić coraz lepsze korzystanie z mieszkania, z drugiej zaś skutecznie zaspokoić potrzeby estetyczne domowników. Nie inaczej było w ostatnich latach. Najnowsze trendy powoli odrzucają to, czym jeszcze niedawno przejmowali się wszyscy ci, którzy trzymanie ręki na wnętrzarskim pulsie traktują z jednej strony jako przyjemny obowiązek, z drugiej zaś jako pasję.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI