Moda na detoks
MAGDALENA JARZĘBOWSKA Zdrowie i choroby
Czy popularne diety polegające na czasowym powstrzymaniu się od jedzenia są zdrowe i rzeczywiście odchudzają?

Propagatorzy postu przerywanego wymieniają następujące korzyści, jakie – oprócz utraty wagi – odniesie organizm z jego stosowania:
- zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę,
- zwiększenie wydzielania hormonu wzrostu,
- regulacja apetytu (dzięki wpływowi na hormon grelinę),
- pozytywny wpływ na układ krążenia,
- regulacja poziomu lipidów we krwi,
- działanie przeciwzapalne,
- działanie antynowotworowe,
- polepszenie nastroju.
O tych pozytywnych aspektach przerw w jedzeniu od wielu lat mówią zwolennicy przywracania zdrowia poprzez post. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest on wskazany dla diabetyków przyjmujących insulinę, osób z chorobami nerek, wątroby, trzustki, tarczycy. Nie dysponujemy wynikami badań, które potwierdziłyby, że dla wyżej wymienionych osób podjęcie tego typu praktyk żywieniowych jest bezpieczne.
Jednocześnie istnieją przesłanki wskazujące, że ich podejmowanie może być
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówMAGDALENA JARZĘBOWSKA
MAGDALENA JARZĘBOWSKA jest psychologiem, specjalistką psychodietetyki. Na co dzień pracuje z osobami walczącymi z nadwagą lub otyłością. Autorka Psychodietetycznego Programu Zmiany Nawyków Żywieniowych i Odchudzania (www.zmienswojenawyki.pl) oraz książki dla kobiet wiecznie odchudzających się Krótka bajka o odchudzaniu z happy endem.