Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp , osobowość

17 listopada 2015

Moc słabości

0 380

Moje ograniczenia są częścią mojego Ja, więc zamiast ukrywać je i jęczeć, lepiej nauczyć się wbrew nim optymalizować swoje życie.

Każdy z nas ma dwa wyjątkowe talenty. Pierwszy to zdolność do wyobrażania sobie różnych możliwych wersji własnego Ja, w tym także Ja idealnego. Zarówno możliwe, jak i idealne Ja są inne niż Ja rzeczywiste, a idealne jest w dodatku o wiele korzystniejsze. Talent drugi to zdolność do porównywania siebie z innymi. Trudno przecenić pożytki z tych dwóch zdolności, ale trudno też nie zauważyć, że obie mogą obrócić się przeciwko nam. Łysy, zezowaty mężczyzna, w dodatku niskiego wzrostu, wyobraża sobie, że mógłby być wysokim blondynem o fiołkowych oczach. Mógłby być, niekoniecznie chciałby, ale i to wystarcza, żeby uświadomił sobie, że jest gorzej niżby chciał. Co więcej, może on nade wszystko zapragnąć być modelem u Versacego i wtedy dobitnie rozumie swoje ograniczenia.

To samo dotyczy porównań społecznych, najczęściej korzystnych dla Ja, ale wcale nierzadko porównań „w górę”, które z natury rzeczy okazują się źródłem przykrości. Wchodząca w kryzys wieku średniego 50-latka dostrzega nie tylko to, że pod wieloma względami jest u niej gorzej niż było (bo – jak myśli – jest mniej zdrowa, mniej urodziwa, mniej bystra), ale widzi i to, że inni sobie lepiej radzą pod wymienionymi względami. To przecież – jak wiadomo każdemu, kto z kryzysem wieku średniego się zetknął – bolesne doświadczenie.

W obu opisanych wypadkach z całą jasnością uświadamiamy sobie swoje słabe strony, rozliczne defekty, bolesne ograniczenia. Co gorsza, dostrzegamy to lepiej niż inni, ale zarazem żywimy przekonanie, że nasze ograniczenia inni widzą z daleka, a w dodatku (co raczej wątpliwe, ale nie zmienia istoty rzeczy) przywiązują do nich dużą wagę. Nasze oczy oraz cudze oczy jak złośliwe lustro ujawniają to, co nie jest dla nas – a w każdym razie tak myślimy – powodem do dumy.

Po takim odkryciu mamy kilka możliwości. Pierwsza i bodaj najczęstsza to próby ukrywania swoich ograniczeń. „Byłoby lepiej, gdyby inni się tego nie dowiedzieli, bo wtedy ja sam też rzadziej będę o tym myślał”. To przypadek mężczy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy