MŁODOŚĆ: BURZA I NAPÓR

Wstęp

Młodość kojarzy się z okresem poszukiwań, brakiem pokory, nieodpowiedzialnością i burzą hormonów. Czy rzeczywiście zjawiska te są nieodłączną cechą dorastania? Dziś psychomity związane z okresem dorastania. Psychomity o okresie dorastania przybliża ANNA OLESZKOWICZ.

Młodzież odrzuca autorytety

Nie zawsze. Do odrzucenia przez młodzież autorytetu przyczyniają się niejednokrotnie sami rodzice. Dzieje się tak wtedy, gdy nie potrafią lub nie chcą rozmawiać ze swoimi dziećmi, nie znają ich problemów, narzucają im swoją wolę, nadmiernie wykorzystują władzę rodzicielską albo sami żyją niezgodnie z głoszonymi zasadami. Młodzi ludzie są dobrymi obserwatorami i poszukują tego, co ich zdaniem jest autentyczne, słuszne i trwałe.

Młodzi pragną wolności

Nie wszyscy w takim samym stopniu i w tych samych sytuacjach. Okres wkraczania w dorosłość ma przygotować młodego człowieka do samodzielnego życia. Znany psycholog E. Erikson nazywa ten etap delegowaniem przez wychowawców swojego autorytetu na dzieci. Polega to na stopniowym poszerzaniu pola samodzielności dorastającego dziecka wraz ze zwiększaniem jego osobistej odpowiedzialności i zaznaczaniem konieczności ponoszenia konsekwencji własnych decyzji. Młodzież nie tylko potrzebuje, ale wręcz oczekuje od dorosłych jasno określonych i konsekwentnych wymagań czy zasad postępowania. Jest w stanie zrozumieć i zaakceptować uzasadnione ograniczenia. Jeżeli takowych nie ma, czuje się osamotniona, zagubiona i pozostawiona samej sobie. Niewątpliwie jednak młodzi ludzie są wrażliwi na sposób egzekwowania wymagań i ograniczeń. Próby r...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI