Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Metody na nieśmiałość

0 395

Dlaczego dzieci często boją się zabrać głos w klasowej dyskusji? Jak poradzić sobie z ich nieśmiałością i bojaźliwością? W jaki sposób rozbudzić pewność siebie?

Jarosław Cieśla, pedagog z wykształcenia, jest autorem wielu gier, rebusów i łamigłówek, publikowanych w czasopismach i książkach. Opracowuje również labirynty i gry przygodowe w terenie.

Nikt nie chce być wyśmiewany lub obrażany. Dlatego wielu uczniów unika publicznych wypowiedzi czy zabierania głosu na lekcji, choć ma na to wielką ochotę i mogłoby powiedzieć coś naprawdę ciekawego. Nawet jeśli się przełamią, to stres może przeszkodzić im we właściwym doborze słów. Wizja takiej klasowej „porażki”, strach przed zrobieniem z siebie pośmiewiska skutecznie studzi ich chęci.

Co więc robić? Ćwiczyć! Na początek proponuję grę planszową dla wielu uczestników „Pokaż emocje, podaj dźwięk”, która pomaga się zrelaksować i nabrać śmiałości. Najpierw należy przygotować planszę. Można stworzyć ją z kilku kartek A3 albo z jednego dużego arkusza. Na planszy rysujemy duże, okrągłe pola i w każde wpisujemy określenia uczuć, afektów, nastrojów, emocji, np. „radość”, „smutek”, „uśmiech”, „złość”, „miłość”, „gniew”, „strach”, „płacz”, „rozpacz” itp. Można wpisać również nazwy zwierząt lub przedmiotów, które wydają charakterystyczne dźwięki, np. „krowa”, „świnia”, „kot”, „pies”, „samochód”, „dzwonek”, „syrena strażacka” itp. Wszystkie pola muszą być zapełnione wyrazami. Już na tym etapie zabawy warto zachęcić wszystkie dzieci do udziału w niej i podawania haseł. Należy zaznaczyć jeszcze pola startu oraz mety i można zaczynać.

POLECAMY

Do gry potrzebne będą dwie kostki punktowe oraz po jednym pionku dla każdego z graczy. Uczniowie grają parami – po rzucie kostką każdy przesuwa swój pionek o odpowiednią liczbę pól. Następnie musi mimiką lub głosem zobrazować hasło z pola, na którym postawił pionek. To samo robi też jego przeciwnik. Reszta grupy natomiast decyduje, kto lepiej lub śmieszniej zobrazował dane określenie. Zwycięzca otrzymuje jeden punkt. Para gra dotąd, aż dojdzie do mety. Teraz trzeba podliczyć punkty i wyłonić zwycięzcę. Następnie do rywalizacji przystępują dwaj kolejni uczniowie. W tej grze nie chodzi o rywalizację, ale o zmierzenie się z zadanie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy