Metody na nieśmiałość

Wstęp

Dlaczego dzieci często boją się zabrać głos w klasowej dyskusji? Jak poradzić sobie z ich nieśmiałością i bojaźliwością? W jaki sposób rozbudzić pewność siebie?

Jarosław Cieśla, pedagog z wykształcenia, jest autorem wielu gier, rebusów i łamigłówek, publikowanych w czasopismach i książkach. Opracowuje również labirynty i gry przygodowe w terenie.

Nikt nie chce być wyśmiewany lub obrażany. Dlatego wielu uczniów unika publicznych wypowiedzi czy zabierania głosu na lekcji, choć ma na to wielką ochotę i mogłoby powiedzieć coś naprawdę ciekawego. Nawet jeśli się przełamią, to stres może przeszkodzić im we właściwym doborze słów. Wizja takiej klasowej „porażki”, strach przed zrobieniem z siebie pośmiewiska skutecznie studzi ich chęci.

POLECAMY

Co więc robić? Ćwiczyć! Na początek proponuję grę planszową dla wielu uczestników „Pokaż emocje, podaj dźwięk”, która pomaga się zrelaksować i nabrać śmiałości. Najpierw należy przygotować planszę. Można stworzyć ją z kilku kartek A3 albo z jednego dużego arkusza. Na planszy rysujemy duże, okrągłe pola i w każde wpisujemy określenia uczuć, afektów, nastrojów, emocji, np. „radość”, „smutek”, „uśmiech”, „złość”, „miłość”, „gniew”, „strach”, „pła...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI