Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

5 lipca 2016

Małżeństwo – dlaczego tak trudno w nim wytrwać?

18

Dlaczego tak trudno utrzymać małżeństwo? Być może odpowiedź tkwi w 4 konfliktach, które stanowią nieodłączną część współczesnego społeczeństwa.

Poświęcenie a samorealizacja

Konflikt pomiędzy małżeńskim poświęceniem dla partnera, a współczesnym naciskiem na samorealizację może stanowić zagrożenie dla trwałości związku. W XIX i przez większą część XX wieku, od kobiet oczekiwano, że poświęcą swoją indywidualność dla dobra małżeństwa i rodziny. Nawet dziś istnieje przekonanie, że to po stronie kobiety leży odpowiedzialność za jakość małżeństwa. Niemniej jednak, w wielu przypadkach konflikt pomiędzy wymaganiami małżeńskimi, a pragnieniem samorozwoju staje się tak silny, że partnerzy decydują się podążać za własnym szczęściem i spełnieniem, zamiast powierzyć swoje pragnienia drugiemu człowiekowi.

Intymność a wspólnota

Z jednej strony we współczesnym małżeństwie kładzie się nacisk na intymność – fizyczną, seksualną i emocjonalną – z drugiej zaś rodzina pełni określone funkcje społeczne i ekonomiczne: zapewnia poczucie bezpieczeństwa poszczególnym jej członkom, generuje wspólne środki finansowe i zapewnia stabilność będącą jednym z warunków prawidłowego rozwoju dzieci. Choć współcześnie coraz częściej mówi się o wyjątkowej więzi emocjonalnej jaką zapewnia rodzina, to jednak wciąż kojarzy się małżeństwo z jednostką ekonomiczną, która służy, szczególnie dorosłym, do osiągnięcia określonego statusu ekonomicznego. Nie dziwi więc, że gdy koszty dzielenia gospodarstwa domowego z partnerem przewyższają korzyści z tego płynące, dalsze losy małżeństwa stają się niepewne.

Miłość a konflikty

Z psychologicznego punktu widzenia, małżeństwo jest najbardziej intensywną relacją, jaka może połączyć...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy