Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne

19 kwietnia 2017

Mali pomocnicy

58

Badania wykazują, że dzieci, które już od najmłodszych lat angażują się w wykonywanie drobnych prac domowych, lepiej radzą sobie w dorosłym życiu. Jak skutecznie zmotywować dzieci do pomocy w domu?

Codziennie pakujesz szkolny plecak swojej młodszej pociechy, a nastolatkowi, każdego ranka przygotowujesz śniadanie i kanapki do szkoły? Twoje dziecko nie sprząta samo swojego pokoju ani nie ścieli łóżka? Warto wiedzieć, że wyręczanie dziecka we wszystkim co robi, nie zaprocentuje w przyszłości, zaś zachęcanie do samodzielności i pomocy w drobnych pracach domowych może nieść ze sobą naprawdę pozytywne rezultaty.

POLECAMY

Świadczą o tym choćby wyniki badań psycholog dr Marty Rossmann z University of Mississipi, która postanowiła sprawdzić, czy 3 i 4 letnie maluchy, które pomagały rodzicom w domowych obowiązkach, w przyszłości będą lepiej radziły sobie w życiu, niż ich mniej samodzielni rówieśnicy. Trwające ponad 25 lat badania wykazały, iż osoby, które w dzieciństwie angażowały się w drobne prace domowe, już jako młodzi dorośli były bardziej empatyczne i lepiej rozumiały potrzeby innych. Co więcej, osiągały lepsze wyniki na studiach i miały większe szanse na sukces zawodowy.

Sposoby na motywację

Choć angażowanie dziecka w wykonywanie domowych obowiązków niewątpliwie ma same zalety, czasem ciężko jest zmotywować pociechę do regularnego wywiązywania się z nich.

Oto kilka wskazówek, które pomogą wprowadzić najmłodszych w świat domowych obowiązków.

• jasno przedstaw swoje oczekiwania wobec dziecka – zanim zacznie wypełniać obowiązki, musi dokładnie wiedzieć co ma zrobić.Nie wystarczy powiedzieć „Posprzątaj pokój”, bo dla dziecka może to oznaczać zupełnie co innego, niż dla ciebie. Postaraj się, aby twoje polecenia były jak najbardziej konkretne i jasno sprecyzowane np. „poukładaj ubrania w szafkach, a książki na półkach”. P...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy