Kurs na sukces

Wstęp

Sukces to nie łut szczęścia ani przypadek. Sukces należy samemu zaplanować, a potem na niego zapracować. Często wiedzie do niego droga usłana porażkami. Najważniejsze jednak, by wystartować z pełną mocą i konsekwentnie lecieć do celu - mówi BRIAN TRACY. BRIAN TRACY prowadzi szkolenia z zakresu strategii, zarządzania, sprzedaży, rekrutacji, motywowania pracowników, rozwoju zawodowego i osobistego. Jest twórcą wielu programów szkoleniowych adresowanych do ludzi na każdym poziomie organizacji. Założyciel firmy szkoleniowej Brian Tracy International. Autor 42 książek, m.in.: Maksimum osiągnięć; Zarządzanie czasem; Sposób na sukces; Psychologia sprzedaży; Turbocoach.

DOROTA KRZEMIONKA, AGNIESZKA CHRZANOWSKA: – Dlaczego boimy się porażki?
BRIAN TRACY: – Boimy się porażki, bo działamy po to, żeby odnieść sukces. Gdy ponosimy porażkę, skłonni jesteśmy myśleć, że utraciliśmy szansę na sukces. Tymczasem w życiu i w biznesie wcale tak nie jest. Gdy uświadomimy sobie, że porażka jest nieodłącznym elementem sukcesu, wtedy dużo łatwiej sobie z nią poradzimy. Większość ludzi, którzy osiągnęli sukces w biznesie, życiu społecznym czy w nauce przeszło drogę usłaną wieloma porażkami. Rzecz w tym, że wygrywają nie ci, którzy nie doświadczają porażek, bo takich w ogóle nie ma, ale ci, którzy potrafią podnieść się po porażce i konsekwentnie działać dalej.

Kto zatem potrafi podnieść się po porażce i działać dalej, znacznie efektywniej?
– Ludzie, którzy potrafią jasno określić swoje cele i podzielić swoje działania na etapy; którzy myślą o swoich celach i podejmują działanie, aby je osiągnąć. Ale są to także ludzie, którzy wiedzą, że aby odnieść sukces, trzeba być gotowym na porażki. Jeżeli planując sukces przewidujemy i jesteśmy przygotowani na możliwe porażki, dużo szybciej niż inni sobie z nimi poradzimy. Poza tym, z porażkami łatwo radzą sobie osoby zorientowane na przyszłość. Nie myślą o tym, co je spotkało, ale o tym, co powinny zrobić teraz, żeby zbliżyć się do miejsca, do którego zmierzają.

Czego można się nauczyć z doświadczenia porażki?
– Doświadczenie porażki stanowi bardzo wartościową lekcję. Edison pytany o to, jak mu idą eksperymenty związane z zamianą prądu na światło odpowiedział, że wykonał już dwa tysiące eksperymentów i na razie żaden ze sposobów nie działa. – Czyli poniósł pan porażkę – zasugerował jego rozmówca. – Nie poniosłem porażki, ja po prostu znam już dwa tysiące sposobów, które nie są skuteczne....

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI