KURS I - Interwencja kryzysowa w szkole

Wstęp

W module II poznali Państwo dwa istotne wyjściowe kroki postępowania terapeutycznego w WWR: diagnozę funkcjonalną i określenie sposobu pracy z dzieckiem. Dziś skupimy się na kolejnym etapie złożonego procesu tworzenia programu terapeutycznego.

Kurs II

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka niepełnosprawnego

Autorki kursu: Nela Grzegorczyk-Dłuciak, Ewa Kuliga

Moduł III
Ustalenia terapeutyczne

W module II poznali Państwo dwa istotne wyjściowe kroki postępowania terapeutycznego w WWR: diagnozę funkcjonalną i określenie sposobu pracy z dzieckiem. Dziś skupimy się na kolejnym etapie złożonego procesu tworzenia programu terapeutycznego.

Krok trzeci
– zarysowanie schematu pracy terapeutycznej
Uzasadnione byłoby oczekiwanie Państwa, że na tym etapie przedstawimy wzór, opis, prezentację „Modelowego programu WWR”. Niestety, musimy Państwa rozczarować. Niemożliwe jest bowiem stworzenie jednego (nawet bardzo obszernego) dokumentu, który określałby sposób pracy z małym dzieckiem niepełnosprawnym i jego rodziną. Dlaczego? Ponieważ we wczesnym wspomaganiu różnorodność dzieci i ich problemów jest olbrzymia i praktycznie niewyczerpana. Opracowanie wzorcowego planu pomocowego skutkować mogłoby zmniejszeniem „plastyczności” osób pracujących w zespole WWR. A właśnie ta „plastyczność”, rozumiana jako umiejętność dostosowywania się terapeutów do indywidualnych potrzeb dziecka i jego rodziny, jest według nas jedną z najistotniejszych cech zawodowych osób podejmujących się pracy z małym dzieckiem, ponieważ obraz niepełnosprawności i całokształtu funkcjonowania takiego dziecka zmienia się jak w kalejdoskopie.
Co zatem będzie przedmiotem naszych rozważań? Przede wszystkim chcemy przedstawić kilka drogowskazów pomocnych w tworzeniu programu WWR. Podać informacje uniwersalne w pracy z każdym praktycznie dzieckiem. Innymi słowy, przedstawimy podstawy planowania spójnego, wielokierunkowego programu terapii i wsparcia.
Zgodnie z wymaganiami formalnymi, określonymi przez ustawodawców, działania realizowane w WWR powinny być ukierunkowane na cztery sfery:
- Pracę z dzieckiem, obejmującą: usprawnianie, nauczanie, wychowanie i wspieranie,
- Pracę z rodziną, obejmującą: informowanie, wspieranie, współdziałanie i pozyskiwanie informacji,
- Pracę w środowisku, obejmującą: współdziałanie z innymi specjalistami oraz szeroko rozumianą pracę socjalną, ukierunkowaną na pomoc danemu dziec­ku (np. w zdobyciu odpowiedniego sprzętu czy oprotezowani...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI