Kto komu pomaga i dlaczego

Wstęp

Kiedy altruizm jest altruizmem? Dlaczego pomagamy innym ludziom? Czemu kobiety częściej mogą liczyć na czyjąś pomoc? Profesor Eugene Burnstein jest wykładowcą psychologii na University of Michigan. Zajmuje się procesami zachodzącymi w grupach, zachowaniami i wpływem społecznym. W centrum jego zainteresowań znajdują się ewolucyjne modele altruizmu, w kontekście których analizuje adaptację do zmian społecznych, współpracę i poświęcenie.

Monika Kotulska, Zuzanna Ignaczak, Mikołaj Sędek: Zajmuje się Pan wieloma zagadnieniami z różnych dziedzin psychologii, na przykład fałszywą komunikacją, rywalizacją o zasoby, podziałem dóbr, altruizmem, wzajemnością i kooperacją. Co Pana najbardziej interesuje?
Eugene Burnstein: – Teraz zajmuję się przede wszystkim problematyką adaptacji społecznej, ponieważ badania z tego obszaru pozwalają spojrzeć na rozmaite problemy z perspektywy psychologii ewolucyjnej. Oczywiście nie znaczy to, że w przeszłości psychologowie traktowali adaptację społeczną po macoszemu. Bardzo ciekawe były na przykład efekty badań prowadzonych w oparciu o teorię Gestalt. Wśród nich warto zwrócić uwagę na teorię równowagi poznawczej Fritza Heidera. Heider próbował zrozumieć właściwości umysłu i określone schematy społecznej wymiany informacji. Dzisiaj, wykorzystując osiągnięcia współczesnej psychologii ewolucyjnej, możemy na nowo analizować wyniki tych klasycznych badań. Jednak tym, co od dawna wyjątkowo mnie interesuje, jest altruizm.

– Dlaczego bywamy altruistami?
– Istnieją dwie podstawowe koncepcje altruizmu: biologiczna i psychologiczna. Pierwsza zakłada, że ludzie pomagają innym tylko po to, aby zapewnić przetrwanie swoim genom. Wielkość ryzyka, jakie podejmujemy, pomagając drugiej osobie, zależy od tego, jak blisko jest ona z nami spokrewniona. Natomiast z psychologicznego punktu widzenia ludzie angażują się...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI