Kształtująca ocena oceniania kształtującego

Wstęp

Uczeń nie może być jedynie biernym odbiorcą zabiegów nauczyciela, powinien stać się aktywnym podmiotem procesu nauczania. Tylko wtedy nauczanie może być efektywne. Ocenianie kształtujące nie tylko aktywizuje uczniów, ale wpływa na podniesienie ich osiągnięć i pomaga wyrównywać szanse edukacyjne.

Pojawienie się idei oceniania kształtującego, a przede wszystkim jej realizowanie w polskich szkołach, to bardzo dobra wiadomość zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i rodziców. Jak bowiem wynika z Raportu Organizacji Rozwoju Gospodarczego i Współpracy (OECD) z 2005 r., jest to niezwykle skuteczne podejście do oceniania. Co decyduje o wysokiej efektywności oceniania kształtującego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przyjrzeć się poszczególnym elementom, które składają się na tę formę oceniania.

• Określenie celów lekcji i formułowanie ich w języku zrozumiałym dla ucznia
Trudno sobie wyobrazić przygotowanie lekcji bez określenia jej celów. Jednak, niestety, bardzo często zdarza się, że nauczyciel wychodzi z założenia, że skoro lekcja ma temat, to jej celem jest opanowanie tego tematu przez uczniów. Nawet gdy przyjmiemy, że celem lekcji jest opanowanie jej tematu, to jest to zaledwie jeden cel, wymagający rozbicia na cele szczegółowe, odzwierciedlające, co dokładnie ma zostać opanowane. Określenie szczegółowych celów lekcji jest warunkiem koniecznym skutecznej edukacji, ale niewystarczającym. Ważne jest też przekazanie tych celów uczniom i to w taki sposób, by zrozumieli, czego oczekuje od nich nauczyciel. Znajomość celów ma ogromne znaczenie motywacyjne – uczniowie nie tylko wiedzą, do czego mają dążyć, ale i kiedy osiągnęli cel. Warto więc poświęcić chwilę na początku lekcji, by wypunktować jej cele oraz upewnić się, czy uczniowie właściwie je rozumieją. Kończąc zajęcia, powinno się powrócić do wyjściowych celów, sprawdzając czy zostały osiągnięte. Jeśli nie, to oznacza, że na kolejnych zajęciach musimy kontynuować ich realizację.

• Ustalenie wraz z uczniami kryteriów oceniania
Chociaż kryteria oceniania wynikają z celów lekcji, to nie można ich z nimi utożsamiać. Cel mówi o tym, co ma być osiągnięte, a kryteria oceniania określają, w jaki sposób dokonany zostanie pomiar realizacji celów. Uczniowie muszą wiedzieć nie tylko, jakie cele mają osiągnąć, ale i w jaki sposób będzie sprawdzana ich wiedza. Musimy zatem ustalić, co będzie brane pod uwagę przy ocenianiu. Istotne, by w określaniu kryteriów oceny brali udział uczniowie. Trzeba zdać sobie bowiem sprawę z tego, że ocenianie służy przede...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI