Dołącz do czytelników
Brak wyników

Wstęp

4 listopada 2015

Kryzys jako paplanina

0 444

Myśl naukowa doszła do wniosku, że czeka nas, ludzkość, niewątpliwa zagłada, do której bez wątpienia dojdzie za kilka milionów lat, kiedy nasza ojczysta gwiazda - Słońce, bez wątpienia powiększy się, wybuchnie, by pochłonąć w ogniu piekielnym wszystkie planety naszego systemu. Dla żyjących tu i teraz Ziemian rozważanie takie jest abstrakcją, którą nikt o zdrowych zmysłach nie powinien się przejmować - uważa Jerzy Plutowicz.

Czas opada jak płatki śniegu – lubi powtarzać mój znajomy, poeta postmodernista. Jak przeżyć współczesność, gdy rzeczywistością naszą, ludzką, jest to, co minęło, czyli dzieje, historia, oraz to, co ma przyjść... Tak jakby naszym losem było stąpanie po ostrzu żyletki.

Mój znajomy poeta postmodernista, gdy mijaliśmy się na ulicy, oświadczył: – A nie mówiłem? Jest właśnie tak, jak mówiłem. – O czym mówiłeś? – O kryzysie, w którym jesteśmy pogrążeni. – Nie rozumiem. – Przecież jak jest, każdy widzi. Globalizacja, która niesie nam zagładę, rozpad struktur państwa, upadek kultury wobec wciskającej się w publikatorach komercyjnej sieczki, fala przestępczości i tak dalej. Pobiegł, nie wysłuchawszy mojej opinii.
Zazdrościłem mu. Miał tak silne poczucie mocy i prawdy, że – zdawało się – panował nad siłami natury.

Poczucie kryzysu nie jest bynajmniej powszechne. Nasz czas, spod znaku Europy, zdaje się poruszać po linii prostej, wznoszącej się od przeszłości ku przyszłości. Jest to czas wiecznej przemiany; jest to czas, do którego starają się nas przyzwyczaić typowe dla naszej cywilizacji osiągnięcia nauki. A z wytworami nowoczesnej techniki świetnie radzą sobie wcale liczne pokolenia. Natomiast mój przyjaciel postmodernista uważa, że czas liniowy jest produktem zgniłego Zachodu; że czas rzeczywisty i człowiekowi przyjazny powinien rozlewać się w nieregularną plamę.

Ale też myśl naukowa doszła do wniosku, że czeka nas, ludzkość, niewątpliwa zagłada, do której bez wątpienia dojdzie za kilka milionów lat, kiedy nasza ojczysta gwiazda – Słońce, bez wątpienia powiększy się, wybuchnie, by pochłonąć w ogniu piekielnym wszystkie planety naszego systemu. Co wówczas stanie się z ludzkością, nie wie nikt, oprócz nielicznych proroków. Dla żyjących tu i teraz Ziemian rozważanie takie jest abstrakcją, którą nikt o zdrowych zmysłach nie powinien się przejmować. Przejmować się należy raczej arsenałami broni konkretnych państw, jeśli nie konkretnych terrorystów.

Gdy pochylamy się z namysłem w otchłań czasu przeszłego, łatwo o konstatację, że świadomość powszechnego kryzysu w naszym kręgu kulturowym była obecna zawsze. Już grecki mędrzec Platon w V wieku przed Chrystusem zapowiadał zmierzch cywilizacji greckiej i w obliczu kryzysu domagał się zorganizowania silnego państwa. Dziś nazwalibyśmy jego pomysł państwem totalitarnym. Jest to problem...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy