KRÓTKA NAUKA UCZENIA

Wstęp

HANNA HAMER radzi, jak przygotowywać się do egzaminów.

Zbliżają się matury, sesje egzaminacyjne i egzaminy wstępne. Jak się do nich przygotować? To nic trudnego. Jeśli nie masz wypracowanej własnej strategii, oto kilka wskazówek.

Zadbaj o przyjazne otoczenie. Wywietrz pokój i usiądź tak, aby twój kręgosłup to lubił. Nie leż – do nauki potrzebne jest pewne napięcie mięśni. Zadbaj o oświetlenie z lewej strony, dzienne albo sztuczne (nie mieszaj), o niemęczącej oczu intensywności. Zapewnij sobie ciszę lub nastaw jako tło spokojną muzykę, by w mózgu pojawił się sprzyjający nauce tzw. rytm alfa. Usuń przedmioty rozpraszające uwagę i ubierz się wygodnie. Wyłącz telefon. W czasie nauki spoglądaj czasem na coś w kolorze zielonym – roślinę albo obrazek. Specjaliści od feng shui zalecają też unikanie refleksów światła, luster i kanciastych sprzętów.
Zadbaj o właściwe nastawienie i formę psychofizyczną. Zrób krótki przegląd korzyści z nauczenia się tego, co przed tobą. Natychmiast przestań się zastanawiać, co będzie, jak nie zdasz, i że może lepiej iść do kina. Weź chłodny natrysk. Przegryź coś lekkiego z magnezem i węglowodanami – to ułatwia wytwarzanie serotoniny, która pomoże ci się uczyć; ciężkostrawny posiłek powoduje dopływ krwi do narządów trawiennych, a nie do mózgu. Pamiętaj, że trzecia kawa odwadnia i powoduje dekoncentrację (tak!), alkohol zżera magnez i witaminę B1, a papierosy witaminę C (substancje potrzebne do prawidłowej pracy umysłu) – wszystko razem powoduje w końcu zatrucie. Gdyby kusiło cię wziąć narkotyk – warto wiedzieć, że zażywany regularnie, po krótkich fazach zwiększonej wydolności, doprowadzi do zaburzeń pamięci i trwale uszkodzi system nerwowy. Dasz radę bez wspomagaczy.

Wprowadź się w dobry nastrój. W utrwalaniu śladów pamięciowych pomaga na przykład wyobrażanie sobie przez dwie minuty, z zamkniętymi oczami, czegoś naprawdę przyjemnego: plaży, szusowania na nartach, sytuacji, w której odniosłeś sukces, twarzy kochanej osoby.
Uśmiechnij się – masz wpływ na swoje życie. Każdy człowiek ze zdrowym mózgiem potrafi nauczyć się tego, czego chce – ty też. Jeśli nadal boisz się porażki, obniż napięcie, oddychając przez chwilę przeponą – odzyskasz jasność myśli i zabierzesz się wreszcie do nauki.
Skoncentruj się na tym, co masz do zrobienia. Rozłóż wokół siebie wszystkie potrzebne materiały. Wybierz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI