KOP DLA MAŁYSZA

Wstęp

JAN BLECHARZ opowiada, jak Adam Małysz radził sobie z napięciem, rywalami i kibicami.

Kibice przestraszyli się, gdy Adam Małysz przegrał 50. Turniej Czterech Skoczni. Im bliżej było do olimpiady, tym bardziej martwili się o jego występ w Salt Lake City. Ale Adam nie zawiódł: pokonał kryzys, zdobył dwa medale i wygrał Puchar Świata.

Przed sezonem olimpijskim przyjęliśmy jasne cele sportowe: zdobycie medalu olimpijskiego oraz obrona Pucharu Świata. Jednak mimo precyzyjnego zaplanowania metod treningowych oraz wsparcia psychologicznego nie byliśmy w stanie przewidzieć wszystkich czynników mogących zakłócić przygotowany przez nas proces. Myślę tu m.in. o dyspozycji rywali, wahaniach dyspozycji samego Adama Małysza, o problemach ze sprzętem i warunkach atmosferycznych w czasie konkursów, zwłaszcza tych najważniejszych. Nie przewidywaliśmy jeszcze wtedy, że może pojawić się dodatkowy czynnik zaburzający, czyli zachowanie publiczności.

Sezon rozpoczął się dla nas wręcz rewelacyjnie – Adam Małysz wygrał sześć z dziewięciu konkursów rozegranych między 23 listopada a 23 grudnia. Wywołało to stan euforii i wzmożonych oczekiwań, zarówno w mediach, jak i wśród kibiców. Przed prestiżowym Turniejem Czterech Skoczni (w dodatku jubileuszowym, bo 50.), Adam zdawał się być jedynym kandydatem do zwycięstwa. Tymczasem w czasie turnieju pojawiły się problemy techniczne i sprzętowe, które nieco rozbiły bardzo precyzyjny stereotyp neurodynamiczny, leżący u podstaw unikalnej techniki skoku Adama Małysza. Na dodatek rewelacyjną formę zademonstrował niemiecki skoczek Sven Hannawald. W efekcie Polak zajął czwarte miejsce, choć do ostatniego konkursu w Bischofshofen przystępował jeszcze jako wicelider.
Był 6 stycznia, do zakończenia startów przedolimpijskich pozostało 14 dni, a załamanie dyspozycji było ewidentne. Widząc to, zaczęliśmy opracowywać postępowanie, które miało przywrócić Małyszowi i pozostałym skoczkom pełną dyspozycję, aby mogli włączyć się do walki o olimpijskie medale.
Z mojego punktu widzenia bardzo ważnym momentem był właśnie Turniej Czterech Skoczni. Obniżka dyspozycj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI