Kongres Absolwentów i Studentów Psychologii po raz czwarty

News

Idea

Kongres Absolwentów i Studentów Psychologii (KASP) to wieloaspektowa inicjatywa, która łączy w sobie: wyjazdową ogólnopolską konferencję studencko-doktorancką psychologii, obóz integracyjny dla pierwszego roku wszystkich krakowskich psychologii, przeróżne warsztaty, szkolenia, referaty, dyskusje, debaty, a przede wszystkim - integrację dla studentów i doktorantów psychologii w ogóle, a w szczególności przedstawicieli kilkunastu kół, którzy rokrocznie zjeżdżają się do ośrodka w górach, w Murzasichlu pod Zakopanem, by wspólnie debatować, poznawać się, wymieniać doświadczeniami.

POLECAMY

Historia

Pierwszy zjazd Kongresu odbył się w 2019 roku gromadząc ponad 150 studentów i doktorantów psychologii. Wyjazdy te są rozwinięciem idei, którą organizatorzy szlifowali organizując wcześniej co roku Kongres Młodej Psychologii (KAMP) w ramach Koła Naukowego Studentów Psychologii UJ. W tym roku KAMP obchodzi swoją dziesiątą rocznicę i wydarza się jego dziesiąta, jubileuszowa edycja. KASP z kolei, chociaż młodszy, ma wielkie ambicje – stworzenie platformy do integracji, wymiany myśli, doświadczeń i nawiązywania współpracy dla wszystkich młodych naukowców z dziedziny psychologii w kraju.

Od początku tworzony jako inicjatywa łącząca w sobie wiele organizacji (w pierwszą edycję zaangażowane między innymi było krakowskie biuro Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii oraz liczne koła naukowe psychologii z południowej Polski (Uniwersytet im. KEN w Krakowie, Uniwersytet UMCS, Uniwersytet Śląski), dzisiaj zrzesza we współpracy kilkanaście kół naukowych psychologii (m. in. z UJ, UKEN, UŚ, UW, UO) i możliwe, że ta lista z czasem wzrośnie. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o ogromnym wkładzie doktora Łukasza Krzywoszańskiego z Instytutu Psychologii UKEN, którego pozytywna obecność, wsparcie oraz niewyczerpywalna pasja do tworzenia młodym psychologom okazji, by się rozwijać i wykazać są jednymi z kamieni węgielnych całego projektu.

Otwartość

Jest to otwarta na początkujących konferencja, której formułę można swobodnie porównać do takich dużych, tradycyjnie obecnych wcześniej pośród krajowej studenckiej psychologii wydarzeń jak konferencje: Psychodebiuty, Psychoróżności, Psych-ON czy Psychozjum. Jako przyjazna dla stawiających pierwsze kroki badaczy, jest to konferencja otwarta na przeglądy, prace teoretyczne i porównawcze, analizy fenomenologiczne, hermeneutyczne, etnograficzne, metaanalizy i inne formy badawczej refleksji, niekoniecznie już oparte na własnym badaniu empirycznym – których jednak również nie brakuje. Mile widziana jest również co roku interdyscyplinarność – gościmy przedstawicieli takich kierunków jak kognitywistyka, filozofia, neurobiologia, logopedia, pedagogika czy socjologia.

Jedną z charakterystycznych cech wyróżniających KASP na tle innych konferencji jest nastawienie na wyróżnienie tych, którzy tworzą program. Jest to w związku z tym jedna z nielicznych konferencji naukowych, na której opłaty dla uczestników czynnych (zgłaszających się z referatami lub warsztatami) są niższe niż dla uczestników biernych (studentów i absolwentów chcących jedynie posłuchać, wziąć udział w przygotowanych przez uczestników czynnych atrakcjach). Ma to na celu dodatkowe uhonorowanie pracy włożonej w opracowane i prezentowane na wydarzeniu zagadnienia.

Wielogłos

Polifonia w psychologii jest znana nie od dziś. Wiele głosów, wiele nurtów, paradygmatów, dziedzin, stanowisk. Kongres stara się wychodzić temu naprzeciw, nie zamykając się w jednym ograniczającym temacie lub dziedzinie, jak również dając przestrzeń do dyskusji nad badaniami, szkołami psychoterapii czy paradygmatami w ramach debat, warsztatów, dyskusji. Jak dotąd gościł on wystąpienia i warsztaty z tak różnorodnych dziedzin jak m. in. psychologia ewolucyjna, postpsychiatria, neurobiologia świadomości, mindfullness, psychoanaliza lacanowska, hipnoterapia, choreoterapia, psychologia stresu, seksuologia czy trening twórczości w biznesie. Po części merytorycznej, uczestnicy mają również okazję wziąć udział w karaoke, dancigach, przyjęciach tematycznych, speed-friendingu, speed-sciencingu czy Awanturze o ECTSy – turnieju wiedzy psychologicznej opartym o formułę „Awantury o kasę”.

 

Strona wydarzenia:

https://kongrespsychologii.wordpress.com

https://www.facebook.com/events/249724374486808   

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI