Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki , Praktycznie

15 czerwca 2016

Konflikt, który bywa produktywny

204

Osoby, które wiedzą jak postępować w konfliktach mogą z nich czerpać korzyści i nie muszą bać się o losy relacji.

Konflikty w związku kojarzą się z silnymi emocjami, zagrożeniem, destabilizacją. Niektórzy uważają, że z tych powodów kłótni należy za wszelką cenę unikać. Więc próbują pokazać, że zawsze zgadzają się z partnerem lub za wszelką cenę unikają pewnych tematów. Prawda jest jednak taka, że w związkach romantycznych zawsze pojawiają się tematy sporne. Jeśli umiemy dyskutować o nich w sposób produktywny, na ironię, mogą nas zbliżać do siebie i wzmacniać relację. Oto pięć wskazówek jak kłócić się nie niszcząc jej:

1. Słuchaj aktywnie. Powtarzaj to, co mówi partner swoimi słowami i w ten sposób upewniaj się czy dobrze zrozumiałeś. To ważne nawet w sytuacjach, gdy wydaje ci się, że działa on irracjonalnie. Nie musisz się z nim zgadzać, by brać jego uczucia na serio. Poza tym często wydaje nam się, że rozumiemy drugą stronę, podczas gdy jesteśmy dalecy od prawdy. Wtedy konflikty powracają.

2. Bądź autentyczny. Jeśli nie rozumiesz partnera, nie udawaj. Poproś lepiej o wyjaśnienie. Jeśli twoje przeprosiny miałyby być nieszczere, nie przepraszaj. Nieszczere zachowanie może wywołać w twoich bliskich poczucie, że są manipulowani. Nie stawiaj sobie za cel bycia zawsze tym „dobrym”. Czasami okazujemy złość i w tym też nie ma nic złego, to w końcu jedna z podstawowych emocji. To również mit, że „zdrowi” ludzie nigdy...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy