Komu pałac, komu chata

Ja i mój rozwój Praktycznie

Gdzie i jak się urządzić? W wiekowym dworze, starej fabryce, nowoczesnej kawalerce w modnym apartamentowcu? A może to źle zadane pytanie? Może ważniejsze jest coś zupełnie innego?

Spróbujmy więc tak: Czy kupując małą chatkę na wsi, odnajdę w sobie spokój i harmonię? Czy dam sobie radę z utrzymaniem w dobrej kondycji starego domu? A może stare poddasze w centrum miasta zagwarantuje mi to samo? Może chodzi tylko o przytulność i zaciszny azyl, a nie o starą chałupę? Czy wprowadzam się do nowoczesnej willi tylko po to, by zobaczyć w oczach przyjaciół uznanie i podziw? Dlaczego tak mnie przyciąga to mieszkanie w starej kamienicy w centrum miasta? A może indywidualny i niepowtarzalny projekt domu pomoże mi wyrazić siebie i tą odwagą zaimponuję wszystkim?
Pytanie, gdzie i jak mieszkać, w gruncie rzeczy nie jest tylko pytaniem o to, w jakim stylu chcemy mieszkać. To pytanie o najgłębsze potrzeby, pragnienia i tęsknoty. Czy jesteśmy ich naprawdę świadomi – my, klienci, i my, projektanci?

Poznawanie klienta

Jest takie zdjęcie, które lubię pokazywać na moich warsztatach dla początkujących architektów. Mała, cztero-, może pięcioletnia dziewczynka próbuje wspinać się po półkach dużego regału z książkami. Ma wyciągniętą ku górze rączkę, jakby starała się dosięgnąć czegoś, co stoi poza jej zasięgiem. Zadaję pytanie młodym adeptom sztuki projektowania: „Czego potrzebuje to dziecko?”. Szybko otrzymuję odpowiedzi: „Potrzebuje stołka!”; „Może mniejszego regału, bo chce ściągnąć książki z górnej półki”; „Potrzebuje drabinki, można zrobić taki regał z wbudowaną drabinką, żeby dosięgnąć książek”.
Na ogół w grupie znajdzie się jakaś młoda mama, która po kilkunastu technicznych rozwiązaniach zauważa, że czteroletnie dziecko raczej nie potrafi jeszcze czytać, więc chyba nie o książki i regał chodzi. Tu na ogół następuje przełom w naszej debacie na temat potrzeb dziewczynki. Ktoś wreszcie pyta: gdzie są jej rodzice?

Krążymy jeszcze przez chwilę wokół mojej zagadki, by w końcu dojść do f...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI