Kochankowie cyber-ery
Beata Banasiak-Parzych Rodzina i związki Charaktery 12/2015
Co dziesiąty Amerykanin szuka partnera w sieci. Miliony Polaków logują się na osiemdziesięciu portalach randkowych. Coraz częściej to 20-, 30-latkowie. Czy łatwiej im znaleźć „pokrewną duszę” bez kontaktu twarzą w twarz?

Jeden z greckich mitów, przywołany przez Arystofanesa w Uczcie Platona, podaje, że ziemię zamieszkiwali niegdyś ludzie, którzy zbudowani byli z... połówek męskich i żeńskich oraz jednopłciowych. Ich walcowate ciała o czterech nogach, ramionach i z dwiema twarzami poruszały się w dowolną stronę, kręcąc się i skacząc. Te pierwotne istoty były tak butne i niezależne, że zaniepokojeni bogowie – za radą Zeusa – postanowili przywołać je do porządku, rozcinając na pół. „Pamiątką” po tym zabiegu i uformowaniu na nowo, jest... pępek, „by [człowiek] mając to miejsce przed oczyma, grzeczniejszy był niż przedtem”. I tak od chwili przecięcia wiedzione tęsknotą obie części szukają się po świecie. Ich dusze pragną nie tylko fizycznego zespolenia, ale czegoś, co ledwie odgadują i przeczuwają. Odnaleźć dawno utraconą „połówkę” udaje się tylko nielicznym – jedynie tym, którzy są posłuszni Erosowi.
Przez
Kup najnowsze e-wydanie "Charakterów" z e-bookiem (pakiet Premium), a dostęp do tego artykułu oraz 7 tys. pozostałych tekstów na naszej stronie uzyskasz GRATIS! To się NAPRAWDĘ OPŁACA. Cena za miesiąc tylko 15 zł.
Zobacz pełną ofertę cyfrowych CharakterówBeata Banasiak-Parzych
jest socjologiem rodziny, absolwentką Instytutu Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, prezesem Stowarzyszenia na rzecz Niezależnych Inicjatyw Rodzinnych LATONA. Na portalu www.charaktery.eu prowadzi blog ekspercki.