Kiedy chłopiec płacze

Wstęp

Prezentujemy publikację z amerykańskiego pisma dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych "Instructor". Interesująca jest forma tekstu: list nauczyciela przedstawiający problem, następnie porady nauczycieli z innych szkół, a na koniec podsumowanie w postaci wypowiedzi specjalisty.

Rodzice jednego z moich uczniów żyją w separacji. Ta sytuacja wpływa na jego zachowanie. Chłopiec złości się, kiedy coś nie idzie po jego myśli, i płacze, gdy się go karze. Co robić?
Fragment listu nauczycielki

Zacznij z nim korespondować pisemnie, by mógł podzielić się z Tobą emocjami. Jeśli dziecko przeżywa trudności w domu, prawie zawsze wpływa to na jego zachowania w klasie. Niezależnie od tego, czy ucieka w głąb siebie, czy okazuje kłopoty na zewnątrz, ważne, by uznać jego uczucia, wyjaśnić, że złe zachowanie nie jest akceptowalne. Spróbuj pomóc uczniowi odkryć nowe sposoby radzenia sobie z trudnościami. Trzeba też poinformować rodziców o zmianach w zachowaniu dziecka i o strategiach, których się używa, by owym zachowaniom sprostać. Mogą zechcieć je wykorzystać w domu, by zapewnić jedność postępowania. Działanie z rozwagą i z szacunkiem dla ucznia, jego rodziny i rówieśników przyniesie korzyści wszystkim, których dot...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI