Każde dziecko jest zdolne

Wstęp

To ważne, aby nauczyciel potrafił odkryć talenty swoich uczniów i aby umiał je stymulować. Takie właśnie są założenia największego w Polsce edukacyjnego projektu unijnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, realizowanego przez Grupę Edukacyjną S.A. z Kielc.

Dziecko przychodzi do szkoły z ogromnym bagażem umiejętności, doświadczeń i osobistym stylem uczenia się – ma swoją bogatą historię życia. W pierwszych latach nauki szkolnej kształtują się jego istotne przekonania na temat własnych możliwości (poczucie własnej wartości, obraz samego siebie), także odnośnie uczenia się. Jest to fundament przyszłego funkcjonowania, nawet na całe życie. Jakość tych pierwszych edukacyjnych doświadczeń ma kapitalne znaczenie dla jego dalszej kariery szkolnej i życiowej.

Rzeczywistość polskiej szkoły pokazuje, że nie bierzemy tych faktów pod uwagę. Już w nauczaniu zintegrowanym następuje segregacja na uczniów gorszych i lepszych, zdolnych i pozbawionych zdolności. A przecież według teorii inteligencji wielorakich amerykańskiego psychologa Howarda Gardnera każdy człowiek (a więc i każde dziecko, i każdy uczeń) obdarzony jest jakimś talentem. Dlatego ważne jest, zwłaszcza na początku edukacji, żeby nauczyciele umieli zdiagnozować uzdolnienia i wiedzieli, jak je rozwijać. Taka myśl przyświecała pomysłodawcom największego w Polsce edukacyjnego projektu unijnego „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, realizowanego od trzech lat przez Grupę EdukacyjnąS.A. z Kielc.

Efektowna i efektywna edukacja

Elastyczny model nauczania, polegający na dostosowaniu zajęć do możliwości i potrzeb ucznia, oceny stymulujące rozwój dziecka, a nie ustawiające uczniów w rankingu, obniżenie stresu szkolnego do tego stopnia, że pierwszoklasiści nie chcą wracać po zajęciach do domu. Brzmi fantastycznie? Dla nauczyciela przyzwyczajonego do tradycyjnej szkoły brzmi to rzeczywiście nierealnie. A jednak jest to możliwe. Udowodnił to projekt „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”, realizowany w 2700 szkołach podstawowych w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i śląskim. Beneficjentem przedsięwzięcia finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (pona...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI