Jej serce choruje inaczej

Trening psychologiczny

Liczba zawałów wśród kobiet w Polsce rośnie. Do szpitala panie trafiają późno, bo objawy zawału są u nich inne niż u mężczyzn. Jak nie przeoczyć ważnych symptomów?

Do niedawna panowało przekonanie, że zawał serca dotyka przede wszystkim mężczyzn. Dzisiaj wiemy, że na to ryzyko w równym stopniu narażone są kobiety, ale niestety późno trafiają na badania diagnostyczne i zaczynają się leczyć. Terapia w ich przypadku jest trudniejsza, wolniej wracają do zdrowia i mają gorsze rokowania po zawale serca. Dlaczego? Bagatelizują dolegliwości, a że objawy zawału u kobiet zwykle nie są typowe, łatwo je przeoczyć – późno wzywają karetkę i trafiają do szpitala. Nie są też łatwymi pacjentkami, bo po powrocie do domu szybko rzucają się w wir domowych i zawodowych obowiązków. I nawet jeśli źle się czują, to bardziej dbają o innych niż o siebie.

Serce kobiety jest anatomicznie nieco inne niż serce mężczyzny. Położone jest wyżej i bardziej poprzecznie, jego ściany są cieńsze, a jamy mniejsze. Kobiece serce waży mniej, jednak potrafi w czasie ciąży zwiększyć swoją masę o około 25 procent. Naczynia wieńcowe mają mniejszą średnicę, ale są elastyczniejsze – między innymi z tego powodu ich miażdżyca przebiega bardziej podstępnie, a diagnostyka choroby wieńcowej jest trudniejsza.

Zawał serca to ostre zamknięcie naczynia – nie doprowadza ono krwi i tlenu do danego fragmentu serca i powoduje jego martwicę. Tętnicę blokuje zwykle pęknięta blaszka miażdżycowa i powstająca w miejscu pęknięcia skrzeplina. Ból zawałowy uciska, piecze, gniecie, pojawia się za mostkiem, promieniuje do barków, szyi, szczęki, czasami do pleców albo do nadbrzusza. Chory nie wskazuje bolącego miejsca palcem, ból jest tak rozległy, że raczej przykłada do piersi całą dłoń. Ból może mieć też inny charakter, niekiedy pojawia się między łopatkami, w górnej części brzucha, albo bolą same barki czy nadgarstki. Czasami towarzyszą temu nudności, wymioty, zasłabnięcie, zaburzenia rytmu serca, duszność, obfite poty i lęk. Chorzy na cukrzycę mogą wcale nie poczuć bólu.

POLECAMY

Słabo mi, duszno 

W przypadku zawału serca u mężczyzn pojawia się najczęściej charakterystyczny ból zamostkowy. U kobiet często objawy zawału są odmienne, trudniejsze do rozpoznania. Mogą to być nieswoiste objawy sugerujące przeziębienie, niestrawność, przekwitanie, atak histerii. Może to być ból ramienia lub karku, promieniujący do pleców lub żuchwy, drętwienie, mrowienie. Niekiedy pojawia się nagłe poczucie osłabienia i duszności oraz potliwość, nudności i wymioty, zgaga, kołatanie serca lub napad lęku.

Kobiety, które regularnie miesiączkują, mają prawidłowy poziom żeńskich hormonów płciowych, więc są niejako chronione przed chorobą wieńcową i zawałem. Estrogeny stymulują uwalnianie się w ścianach naczyń krwionośnych tlenku azotu, który zapobiega powstawaniu w śródbłonku tętnic stanu zapalnego, odpowiedzialnego za przy...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI