Jak wyrwać się ze szponów diety? 3 cenne porady

Ja i mój rozwój

Diety cud nie przynoszą rezultatu. Ale mimo, że wszyscy o tym wiemy w dalszym ciągu dajemy się nabrać na wszelkie nowości z dziedziny odchudzania. Starania nie przynoszą rezultatu, a frustracja wpędza nas często w ogromne poczucie winy. Czy można położyć kres dietetycznym niepowodzeniom?

Chcesz schudnąć? Przestań się odchudzać! Brzmi paradoksalnie, ale to jedyny sposób na wyrwanie się z błędnego koła, w które sami się wpędzamy. Wszystkie diety cud, które tylko w teorii wydają się wspaniałe i przynoszące pożądane rezultaty są skazane na fiasko z jednej prostej przyczyny: nie da się ich stosować długofalowo, a już na pewno nie od momentu rozpoczęcia do końca życia. Ludzka natura podpowiada nam, że zakazany owoc smakuje najlepiej, dlatego właśnie będąc na restrykcyjnej diecie stale myślimy o batoniku, albo frytkach z colą. Twórcy wszelakich planów dietetycznych wbijają nam do głów, że tylko ciągłe odmawianie sobie przyjemności gwarantuje szczupłą sylwetkę, o której marzymy, a przecież to nieprawda! I tutaj pojawia się pierwsza zasada mądrego odchudzania: przestań wierzyć, że 4 -tygodniowy plan żywieniowy raz na zawsze zmieni twoje życie...i to na lepsze.

Problem z odchudzaniem pojawia się już w samym nazewnictwie. Dieta kojarzy się zwykle z restrykcyjnym planem postępowania, który ma skutkować utratą wagi. Zapominamy jednak o tym, że słowo „dieta” oznacza ogólny sposób w jaki się ożywiamy, może być dobra albo zła. Dobra to taka, która zapewnia równowagę naszemu organizmowi, ale także umysłowi i nie wpędza nas w poczucie winy za każdym razem, gdy popełnimy żywieniowy grzeszek - a mamy do tego pełne prawo. Żeby skończyć z ciągłym byciem na diecie i uwolnić się od stresu, który temu towarzyszy musimy wpłynąć przede wszystkim na nasz sposób myślenia o jedzeniu - zmiana stosunku do odżywiania jest kluczem...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI