Para na zakręcie

Rodzina i związki Praktycznie

Pary, które długo mieszkają przed ślubem, potem okazują się mniej trwałe. Częściej się rozstają. Jeśli żyją razem i ślubu nie biorą, to znaczy, że są w nich wątpliwości. Te same powody, które ich wstrzymują przed ślubem, po ślubie nie znikają, wahania pozostają - wyjaśnia Paweł Droździak.

Dorota Krzemionka: – Choć wiążemy się z kimś w nadziei, że na zawsze, to co i rusz ktoś się z kimś rozstaje.
Paweł Droździak: – Statystyki potwierdzają, że coraz częściej tak się dzieje.

Dlaczego?
– Opieramy małżeństwo na miłości. Zapominamy, że taka koncepcja jest nowa i dotyczy niewielkiego skrawka świata, bogatej kultury łacińskiej. W całej reszcie świata i historii małżeństwo było i jest nadal układem między rodzinami. Służy dochowaniu się potomstwa, rozwiązaniu spraw dziedziczenia. Miłość w tym nie przeszkadza, ale nie jest wymagana. Ponieważ odpadła nam ważna przyczyna, dla której związek miał być nierozerwalny, próbujemy oprzeć go na czymś innym, na przykład na zgodności charakterów. Oczekujemy od psychologów, że wymyślą receptę na trwałe związki, w których spełnimy się psychologicznie na każdym poziomie. To wysokie wymagania, niespełnialne. Wiążąc się z kimś, nigdy nie mamy gwarancji, jak to się potoczy. Zawsze istnieje ryzyko...

Próbując je zmniejszyć, coraz częściej wiążemy się na próbę, mieszkamy razem przed ślubem. Dobry pomysł?
– Okazuje się, że pary, które długo mieszkają przed ślubem, są mniej trwałe. Częściej się rozstają.

Jak to wyjaśnić?
– Prosto. Te same przyczyny, które powodowały, że długo nie brali ślubu, po ślubie nie znikają. Jeśli mieszkają razem i ślubu nie biorą, to znaczy, że są w nich wątpliwości. Nie na tyle silne, by się rozstać, ale na tyle wyraźne, by wstrzymywać się ze ślubem.

Zostawiają sobie furtkę...
– Ale po latach mieszkania razem pojawia się pytanie: co dalej? Może ślub? Kobieta w którymś momencie zaczyna się niepokoić. Mówi: „Mam 30–35 lat i jeśli teraz się nie pobierzemy, to kiedy?”. On, chcąc sprostać jej oczekiwaniom, godzi się na to, ale wahania zostają. Pary, które się nie testowały, tylko od razu pobrały, zrobiły to, bo z jakichś powodów chciały. Nie wiemy, czy są potem szczęśliwe, ale ich związki są trwałe. Czasem bardziej niż na konkretnej osobie, z którą biorą ślub, zależy im na samym małżeństwie.

Chcą mieć własny dom, uciec z rodzinnego...
– Często jest to wyrozumowana decyzja, żeby ułożyć sobie życie, zaczynając od ślubu. Okazuje się, że osoby, które tak podchodzą do ślubu, bardziej są skłonne utrzymać związek dłużej, bo większa jest w nich zgoda na frustracje wynikające z tego, że partner nie jest doskonały. Innym częstym powodem rozstania są dochody. Okazuje się, że wzrost dochodu małżeństwa o 20 procent powoduje wzrost jego trwałości o 70 procent.

Bieda rozbija związki?
– Do pewnego stopnia. Ale dodatkowo problemy finansowe partnerów pchają ich w zależność od rodziców. Korzystając z ich pomocy, nie mogą się na nich „wypiąć”, kwestionować ich wyborów. A żeby para mogła dobrze funkcjonować...

Musi być granica między partnerami a rodzicami.
– Dokładnie. Jeżeli mają wychować dziecko, to muszą jako para posiadać siłę, potrzebną na przykład do tego, by zdradzić zasady domu, z którego pochodzą, i móc się dogadać z partnerem, który pochodzi z innego domu, gdzie panowały inne zasady. W związku dwojga ludzi zderzają się różne zwyczaje i wartości, częściowo podobne, bo inaczej nie mogliby się spotkać jako para, ale są też obszary konfliktu. Nasze zwyczaje, wyniesione z domu, wydają się oczywiste. Jeżeli nie jesteśmy niezależni finansowo, to nie mamy siły, by zakwestionować to, co pochodzi z domów rodzinnych.

Nie można mieszkać u rodziców, na ich garnuszku, i jednocześnie podważać ich zasady. Tworzą się czworokąty: ja i moi rodzice kontra mój mąż...
– Przy czym ważna jest płeć. Gdy kobieta wprowadza się do rodziny męża, wpływa to na ich związek mniej destrukcyjnie, niż gdy mężczyzna wprowadza się do jej domu.

Dlaczego?
– Bo to oznacza odebranie siły mężczyźnie. Mężczyźni ciężko przeżywają sytuację pomniejszonej siły, ich partnerki też to kiepsko znoszą. Często kobieta oczekuje – świadomie lub nie – że mężczyzna będzie miał tyle siły, że wyrwie ją z domu rodzinnego. A on robi coś przeciwnego: wkleja się w jej dom.

Na progu traci część swej potencji...
– I walczy z teściami o swoją dorosłość. Chce, by go wyzwolili z zależności, a oni nie mają takiej mocy. Przeciwnie, próbują córkę ściągać do siebie. A on wojuje z nimi, zamiast ją od nich wyrwać – to się dobrze nie kończy. Wracając do pieniędzy, pół biedy, gdy mężczyzna i kobieta zarabiają podobnie, natomiast jeśli jej dochody przekraczają o 20 i więcej procent jego zarobki, to tacy panowie dużo częściej zaczynają brać viagrę, a panie więcej zażywają środków antydepresyjnych i uspokajających. Coraz częściej kłócą się, wcale zresztą nie o pieniądze. On podejrzewa ją o zdradę, albo ona zdradza go naprawdę. Albo on sobie szuka innej kobiety, żeby przy niej poczuć to, czego w małżeństwie nie może – poczuć się mocnym facetem.

To, co Pan mówi, to woda na młyn konserwatystów, którzy optują za tym, by nadal utrzymać stary porządek, tradycyjny podział ról w związku.
– Ten stary porządek upadł nie bez powodu. Między innymi dlatego, że chcemy więcej wolności. Związek daje nam siłę, ale też jakoś ogranicza. Jesteśmy w konflikcie: chcemy mieć stały związek, a zarazem taki, by nas nie ograniczał, żebyśmy go sami chcieli.

Gdy chcemy, to sami naszą wolność składamy w ręce ukochanej osoby.
– To ładnie brzmi. Tylko czasem przybiera postać przepisu na dobre małżeństwo, jaki sprzedają niektóre wspólnoty. Mówią: damy ci gwarancję, jak utrzymać męża, rób to i to; a jeśli pojawią się problemy, to rób to samo jeszcze bardziej. Jeśli facet jest seksualnie nie do wytrzymania, to musisz mieć z nim więcej seksu, bo on tego potrzebuje.

Mniej mamy teraz takiej patologii w związkach.
– Bo więcej jest wolności, tylko wszystko w życiu ma swoją cenę. Ceną za wolność jest brak bezpieczeństwa. W kulturze na przykład Amiszów jest zero wolności, 100 procent gwarancji. U nas zaś zero gwarancji i pełna wolność. Co lepsze? Nie wiem.

Nie mamy gwarancji... Gdyby każdy z nas budził się rano z tą świadomością, że związek nie jest nam dany na zawsze, może bardziej byśmy go cenili...
– Aby cenić związek, trzeba mieć w głowie obraz dobrej pary – rodziców lub innej. Wtedy mamy poczucie, że opłaci się w relację inwestować. Wychodzimy z domu z różnymi nieświadomymi przekonaniami na temat związku. Na przykład, że dojrzewanie do rozwodu jest zadaniem rozwojowym kobiety. Albo że kobieta jest po to, żeby ciebie, chłopie, ograniczać i zabierać ci spontaniczność. Albo że nie możesz ufać partnerowi. Te przekonania wynikają z obserwacji rodzicielskiej pary. Ze statystyk zaś wynika, że jeśli kobieta ma harmonijną relację z ojcem, to łatwiej jej ułożyć relację z partnerem. Gdy relacja z ojcem jest zła, to partner dostaje to, czego nie wziął ojciec – żale i frustracje, których nie mogła mu wprost wyrazić. Poszukuje faceta, któremu będzie mogła to wrzucić. W drugą stronę też to działa, choć słabiej. Jeśli matka zagarnia syna, to on ma zadanie, by się spod skrzydeł jakiejś kobiety wyzwolić. I może się permanentnie wyzwalać od kolejnych partnerek. Na różne sposoby: będzie miał inne kobiety albo uciekał do matki. I to, czego ona nie wzięła – np. poczucia, że ma jej dosyć – biorą partnerki.

A co, jeśli partnerzy wywodzą się z rozwiedzionych domów?
– Ze statystyk wynika, że wtedy rozwód pary jest bardziej prawdopodobny. Ale wiele zależy od tego, jak rozwód rodziców przebiegał i jaka była ich relacja po rozwodzie. Okazuje się, że najtrudniejszym doświadczeniem jest sytuacja, gdy dziecko przez długi czas jest przekonane, że w domu panuje harmonia. Konflikty między rodzicami narastają, ale w ukryciu, dziecko tylko podskórnie je czuje. I nagle bach! – dowiaduje się, że rodzice już nie są ze sobą. Łatwiej mu to przeżyć, jeśli widzi wcześniej, że się kłócą i dopuszcza, że mogą się rozstać. Czasem po rozwodzie czuje wręcz ulgę, że w końcu będzie spokój. Natomiast gdy widzi, że jednego dnia rodzice się przytulają, a następnego dnia mówią: koniec, tworzy się u niego paranoidalna wizja pary jako relacji, gdzie absolutnie nie można być niczego pewnym. Zdarzają się takie sytuacje, gdy dziecko nie wie, że rodzice się rozeszli, bo ukrywają to przed nim przez lata. Potem w relacji z partnerem ma wrażenie, że jego gesty nic nie znaczą, cały czas szuka drugiego dna.

Wróćmy do naszej pary – zamieszkali razem na próbę, lata płyną, a między nimi jest coraz gorzej. Czy jeszcze próbować? Jak poznać, czy warto?
– To pytanie zawsze pada. Jak mieć pewność? Niezależnie od tego, co wybierzemy, zawsze pozostanie niepokój i poczucie, że może mogliśmy wybrać lepiej. Trudno dojść do momentu, gdy mamy absolutną pewność, że na pewno nic już z tego nie będzie. Czasem mamy poczucie, że przeżywamy dzień świstaka. Po raz kolejny próbujemy i już nie wierzymy, że to coś da. Bywa, że partnerzy odtwarzają taki cykl, lecz gdy to robią, za każdym razem wierzą, że tym razem się uda. Aż przychodzi moment, gdy czują, że znów weszli w to samo, ale już widzą, że to prowadzi donikąd. Niekiedy czekamy na taki ruch partnera, który da nam ewidentnie podstawę, byśmy nie czuli się winni, że podjęliśmy decyzję o rozstaniu. Z ulgą witamy jakieś totalne przegięcie ze strony partnera, który łamie wszystkie normy. Zwalnia nas to z odpowiedzialności za decyzję.

A czasem przeciwnie, w momencie kryzysu w związku postanawiamy: będziemy mieć dziecko, weźmy kredyt, zacznijmy budować dom...
– Bo jak jest dziecko czy wsp...

Artykuł jest dostępny dla zalogowanych użytkowników w ramach Otwartego Dostępu.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałów pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

POLECAMY

Przypisy