Jak wykorzystać supermoce osób wysoko wrażliwych w pracy i biznesie?

Zdrowie w pracy

Wersja audio dostępna tylko dla prenumeratorów

Kup teraz

W świecie VUCA* – zmiennym, niejednoznacznym, złożonym i niepewnym, może się okazać, że warto zrobić więcej miejsca na inne jakości. Tym bardziej że tworząc środowisko biznesowe, w którym będzie więcej przestrzeni i czasu na głębsze przetwarzanie informacji, zniuansowane podejmowanie decyzji i budowanie relacji opartej na empatii, mamy szansę na lepsze wykorzystanie naszych różnorodnych cech i możliwości, a przez to na większą efektywność, motywację, satysfakcję i zaangażowanie. 

Czy jestem WWO?

Psycholożce Elaine N. Aron zawdzięczamy określenie „osoba wysoko wrażliwa” (z ang. high sensitive person). Ona pierwsza, prowadząc swoje badania, wyodrębniła grupę ludzi, których charakteryzuje większa wrażliwość przetwarzania sensorycznego. Charakterystyczna dla osób o tzw. wysokiej wrażliwości jest GŁĘBIA PRZETWARZANIA (z ang. deep of processing). Często, zanim się wypowiedzą, podejmą decyzję, analizują sytuacje z wielu różnych perspektyw, szukając relacji pomiędzy wszystkim, do czego mają dostęp, zaglądając w przeszłość, szukając analogii, przyglądając się niuansom itd. Często nie zdają sobie z tego sprawy. Pospieszane przez innych mogą się gubić i chować we własnej skorupie. Jeśli jednak tylko uwzględnimy to, że potrzebują więcej czasu na analizę, to zaskoczyć nas może bardzo pozytywnie oryginalność ich pomysłów, przenikliwość propozycji czy wywrócone przez nie schematy myślowe. Kreatywność i nieszablonowe spojrzenie przyda się nie tylko w środowisku innowacji i technologii, ale wszędzie tam, gdzie potrzebne jest poszukiwanie rozwiązań pojawiających się w toku działalności problemów, zwłaszcza takich, które napotykamy po raz pierwszy albo poprzednie sposoby radzenia przestały działać.
Gdy zrozumiemy, że tak samo głęboko jak dane biznesowe przy rozwiązywaniu problemów osoba wysoko wrażliwa przetwarza bodźce wewnętrzne (myśli, reakcje ciała), łatwiej będzie nam zrozumieć kolejną cechę, z jaką związana jest wysoka wrażliwość, a mianowicie PRZESTYMULOWANIE (z ang. overstimulation). Ich wrażliwość układu nerwowego czasami może powodować uczucie przytłoczenia wywołane zbyt dużą ilością, długością (czas) albo intensywnością bodźców. Wspomniana głębia przetwarzania bywa odpowiedzialna u WWO za pojawianie się przeciążenia, zwłaszcza w sytuacjach społecznych i interpersonalnych. Nadmierne obciążenie układu nerwowego osób wysoko wrażliwych często jest dla nich stresem. Jeśli jednak w ich miejscu pracy mają wpływ na napływ bodźców (np. robienie regularnych przerw) i zaplanowany czas na powrót do równowagi poprzez praktyki samoregulacji (np. spacer, sesje oddechowe, prowadzenie dziennika, terapia), to potrafią długo funkcjonować w bardzo dużym skupieniu i choć bywa, że podejmowanie decyzji zajmuje im więcej czasu, to często są one bardziej trafne.
REAKTYWNOŚĆ EMOCJONALNA (z ang. emotional reactivity) osób wysoko wrażliwych wpływa na ich często intensywne reakcje na różne zdarzenia i doświadczenia, a także na ich empatię. W badaniach, które realizowała wspomniana Elaine N. Aron, udało się ustalić większą niż u innych osób aktywację wyspy oraz neuronów lustrzanych. Być może właśnie dlatego u WWO empatia...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI