Jak ważny jest dla Ciebie Twój wygląd?

Zdrowie i choroby Praktycznie

Botoks, liposukcja, operacje plastyczne – coraz więcej osób poddaje się zabiegom korygującym urodę. Co nimi kieruje i czy efekt spełnia ich oczekiwania?

Do doktora Davida Sarwera trafiła pacjentka w średnim wieku. Na twarzy miała, w jej przekonaniu ogromną, bliznę po wypadku rowerowym w dzieciństwie. Kobieta często spóźniała się do pracy, ponieważ godzinami robiła makijaż, by zakamuflować defekt. Nie chciała wychodzić z mężem na miasto z obawy przed spojrzeniami ludzi. Tymczasem dla Sarwera oraz chirurga plastycznego, u którego była na konsultacji, blizna była prawie niewidoczna.

Blizna, której nie widać

POLECAMY

Doktor Sarwer zdiagnozował u pacjentki cielesne zaburzenie dysmorficzne (patrz słowniczek), nazywane też dysmorfofobią – charakteryzujące się obsesyjnymi obawami dotyczącymi domniemanych niedoskonałości ciała, których inni mogą nawet nie dostrzegać. Rozwiązaniem w tym przypadku jest nie chirurgia plastyczna, lecz psychoterapia. – Ponad 90 proc. osób z dysmorfofobią, które poddały się operacjom plastycznym, przyznaje, że po zabiegu nie odczuło zmiany, a niekiedy ich obawy o wygląd wręcz pogłębiły się.

Marnują zatem czas, energię i pieniądze, niewiele dostając w zamian – tłumaczy dr Sarwer, obecnie prodziekan do spraw badań i dyrektor Center for Obesity Education na Temple University. – Natomiast dzięki psychoterapii, często połączonej z farmakoterapią, stan pacjentów poprawia się, a objawy zaburzenia słabną.
Pacjenci z dysmorfofobią są też „wyzwaniem” dla chirurgów plastycznych, do których zwracają się po pomoc. – Przedłużają wizyty w gabinecie lekarza, często do niego dzwonią – wyjaśnia dr Lisa Ishii, chirurg plastyczny z Johns Hopkins University, specjalistka w dziedzinie otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi. Niezadowoleni z rezultatu zabiegu, domagają się kolejnego.

Częściej niż inni pacjenci zachowują się agresywnie wobec swoich chirurgów, gotowi są wejść na drogę sądową.
Nie ma wymogu, by chirurdzy plastyczni sprawdzali, czy ich pac...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Zobacz więcej

POLECAMY

Przypisy