Jak tworzyć zaufanie w związku?

Rodzina i związki

Zaufanie to podstawa relacji. Daje poczucie bezpieczeństwa, które sprawia, że związek jest trwały. Zaufanie bazuje na wzajemnym zrozumieniu tego, czego partnerzy wzajemnie od siebie oczekują. Jak zbudować związek oparty na zaufaniu?

Dojrzali partnerzy jasno wyznaczają granice, które oddzielają zachowania dopuszczalne w ramach związku od tych, które są nie do zaakceptowania. Gdy mają pewność, że partner nie przekroczy tych granic, wzrasta poziom zaufania i bezpieczeństwa wewnątrz związku. Wyznaczenie takich granic jest niesłychanie ważne, gdyż bez tego możemy nie wiedzieć, czym zranimy partnera.

Jest bardzo wiele modeli związków. Jednakże, aby zbudować związek oparty na zaufaniu warto kierować się następującymi radami:

1. Mów wprost o swoich oczekiwaniach
Gdy jesteśmy odurzeni miłością, partnerzy zwracają uwagę jedynie na wzajemne podobieństwa i pomijają to, co może prowadzić do konfliktu. Tymczasem np. założenie, że w ten sam sposób rozumiemy, czym jest zdrada, to błąd. Nie potrafimy z reguły czytać w cudzych myślach. Twój partner – szczególnie jeśli jesteście ze sobą krótko – nie musi wiedzieć, że możesz czuć się zdradzona w sytuacji, która dla niego nie jest jeszcze przekroczeniem granic. Musisz mu zawczasu zakomunikować, jakie zachowania są dla ciebie do zaakceptowania a jakie nie.

2. Nie obawiaj się mówić o swoich zastrzeżeniach
Nie jest...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI