Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

3 sierpnia 2016

Jak stawiać granice w relacjach?

46

Bycie z kimś w relacji zakłada istnienie dwóch różnych osób. Nawet najbardziej romantyczna miłość nie sprawi, że zleją się one ze sobą. Dlatego ważna jest znajomość własnych granic.

Co przychodzi Ci do głowy, kiedy słyszysz słowo „granica”? Być może myślisz o granicy państwa albo działki. Granice wskazują, gdzie kończy się teren należący do jednej rzeczywistości, a zaczyna druga. Granice w związkach mają podobny cel: pomagają w zrozumieniu gdzie kończy się jedna osoba, a zaczyna druga. Mówiąc w skrócie, zdefiniowanie granic polega na powiedzeniu sobie, do jakiego poziomu bliskości z drugim człowiekiem czujesz się swobodnie. Pozwala to ustalić zasady, których zachowania wymagasz od innych osób. Odnosi się to do wszystkich Twoich relacji: z ukochanym, przyjaciółmi, członkami rodziny, a także z każdym innym, kto pojawia się w Twoim życiu.

Mimo, że o granicach mówimy zawsze w związku z innymi osobami, świadczą one zawsze w pierwszym rzędzie o naszej relacji do samego siebie. Pozwalają one bowiem uszanować swoje potrzeby i wartości, nie rezygnować z obranych celów, a także docenić własne uczucia. Dotyczą sfery fizycznej (Na jaką bliskość cielesną sobie pozwalamy?), intelektualnej (Czy z każdym chcę rozmawiać o wszystkim, co mnie interesuje i czym żyję?) i psychicznej (Są sfery przeżyć, do których dopuszczam jedynie najbliższych, są też takie, które rezerwuję tylko dla siebie.). Miejsce, jakie zajęły w naszym życiu media elektroniczne, a szczególnie portale społecznościowe, sprawia, że również w tej przestrzeni powinniśmy określić, na co się zgadzamy, a na co nie.

Oto kilka przykładów osobistych granic, określonych przez konkretną osobę:

  • Lubię się przytulać i całować ze swoim partnerem, ale nie czuje się dobrze robiąc to przy naszych znajomych.
  • Mogę przysłać sms-em krótką informację, pozdrowienia, ale długie rozmowy wymagają wg mnie spotkania bądź przynajmniej telefonu.
  • Przyjaciel może przeglądać moje konto na serwisie społecznościowym, ale nie udostępniłbym mu mojego hasła.
  • W weekendy chcę spędzać czas z rodziną i bliskimi, dlatego staram się odłączyć wtedy od pracy.
  • Potrzebuję każdego dnia pobyć chwilę sam.

Zrozumienie i nazwanie sobie własnych granic i uszanowanie ich jest bardzo ważne dla zdrowia każdej relacji. Najprościej zacząć od zwracania większej uwagi na to, co czujemy i jak reagujemy w różnych sytuacjach społecznych. Dotyczy to także fikcji: gdy czytasz książkę lub oglądasz film, możesz spróbować zastanowić się, jak czułbyś się będąc w sytuacji bohatera. Nazwanie uczuć powinno prowadzić do odpowiedzi na konkretne pytania: Co sprawia, że czujesz się niek...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy