Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

1 marca 2016

Jak sprawić, aby miłość trwała?

11

Niektórym parom to się udaje. W innych związkach miłosnego żaru próżno szukać już po kilku miesiącach trwania. W czym tkwi sekret szczęśliwej pary?

Dr Stan Tatkin (psycholog, terapeuta, wykładowca, autor książek o miłości) uważa, że kluczem do trwałości związku jest wytworzenie bezpiecznej więzi między partnerami. Zaufanie i poczucie bezpieczeństwa to jej fundamenty. – Kiedy udzielam rad młodym parom zawsze mówię, że powinni skupić się na wytworzeniu bezpiecznej więzi – pisze Tatkin. – Od początku powinni uczyć się jak dbać o poczucie bliskości i czego potrzebuje partner, by czuć się bezpiecznym. – Oczywiście budowanie bezpieczeństwa na trzeciej randce i po trzech latach w związku jest zupełnie różne - to proces. Czasem wymaga nauki nowych zachowań lub nawyków; innym razem bycia czujnym i otwartym na potrzeby drugiej osoby. Może wymagać podjęcia ryzyka - wyjaśnia Tatkin. Według niego to jest właśnie przepis na zatrzymanie miłości.

Bycia w relacjach uczymy się od dnia narodzin. Aby móc kochać, najpierw musimy być kochani. To, czego człowiek doświadcza w pierwszych latach życia w relacji z najbliższymi, przyjmuje za ogólnie obowiązujące zasady bycia z innymi ludźmi. Z czasem stają się one pryzmatem, przez który już jako dorosły będzie postrzegał siebie i świat.

„Bycie w związku nie jest dodawaniem, tylko mnożeniem. Jedna druga razy jedna druga daje jedną czwartą. Rozbicie plus rozbicie nie daje scalenia” – piszą amerykańscy psychologowie Robert Hemfelt, Frank Minirth, Paul Meier, pracujący w Dallas, w jednej z największych klinik psychiatrycznych na świecie, autorzy książki Miłość to wybór. Dla „kochających za bardzo” związek to poświęcanie się, „męczeństwo”. Konsekwencje tych poświęceń prowadzą kobietę do ciąg...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy