Jak skutecznie wzmacniać pożądane zachowania

Wstęp

Proponujemy jedno z ćwiczeń zamieszczonych w książce Anny Oleszkowicz, Olgi Bąk i Anny Cieślik Sposób na wagary. Jak sobie radzić z absencją uczniów?, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Difin w 2010 roku. Zachęcamy do lektury i skorzystania z metod, ćwiczeń, narzędzi proponowanych przez autorki.

Wydaje się, że ukaranie uczniów wagarujących powinno przekonać ich, że warto chodzić do szkoły. Kara to bodziec awersyjny, który zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia danego zachowania w przyszłości. Istnieją dwa typy kar: dodatnia i ujemna. Kara dodatnia to taka, która jest stosowana (dodawana) w związku z niepożądanym zachowaniem, np. ocena niedostateczna. Kara ujemna polega na odejmowaniu pewnych przywilejów w związku z niepożądanym zachowaniem, np. obniżenie oceny z zachowania lub zabranie uczniowi jakiejś ważnej funkcji, którą pełnił w klasie. Psychologowie dawno zaobserwowali jednak, że kary same w sobie bywają mało skuteczne. Jednym ze sposobów przeciwdziałania wagarom jest wzmacnianie, czyli „zamiast kija dawanie marchewki”.

Aby skutecznie wzmacniać pożądane zachowania uczniów należy:
 stosować metodę stopniowych przybliżeń, czyli zacząć od wzmacniania drobnych przejawów pożądanego zachowania, a potem stopniowo zwiększać wymagania;
 ustalić, co jest dla kogo nagrodą i w jakiej sytuacji (np. poczęstowanie ciastkiem osoby najedzonej lub nielubiącej słodyczy może być – wbrew intencjom nagradzającego – traktowane wręcz jak kara);
 wypracować wspólnie z uczniami system wzmocnień pozytywnych i negatywnych.

Ćwiczenie „Licytacja marchewek” oparte jest na pomyśle Edwarda Nęcki „Giełda stymulatorów”. Podczas tego ćwiczenia uczniowie sami odkrywają motywy leżące u podstaw różnych podejmowanych przez nich działań. W ten sposób nauczyciel może nabytą wiedzę wykorzystać w pracy wychowawczej.

Licytacj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI