JAK SIĘ TO ROBI W AMERYCE

Wstęp

Program pracy z dziećmi zdolnymi zwany SIGHTS opisuje MAGDALENA SZMYD-SKÓRCZEWSKA.

Wyobraźmy sobie studenta uniwersytetu w dużym mieście Stanów Zjednoczonych, który uczestniczyw kursie współczesnej polskiej poezji (w przekładzie). Program kursu poza dyskusją i pisaniem samodzielnych esejów interpretacyjnych zawiera również własną, twórczą reakcję na wybrany utwór poetycki czy określoną problematykę. Z inspiracji na przykład wierszem Zbigniewa Herberta powstaje obraz, utwór muzyczny, opowiadanie bądź grafika komputerowa. Na końcowych zajęciach student prezentuje swój artefakt i ma opowiedzieć o swojej inspiracji, złożyć „wyznanie” o własnej drodze twórczej, która zaowocowała konkretnym dziełem.

Dzieje się tak na przykład w Rice University, niewielkiej prywatnej uczelni w Houston (w Teksasie). Polscy wykładowcy, stypendyści Fundacji Kościuszkowskiej, prowadzą tu zajęcia, na których studenci tworzą inspirowane polską poezją dzieła. Można zarzucać powierzchowność, nawet zbędność tego rodzaju działaniom w dydaktyce akademickiej. Student, komponując swój artefakt, nie tyle uczy się, ile raczej uwalnia własny potencjał twórczy. Jest – mówiąc modnie – kreatywny.
W Houston, w pobliżu miasteczka akademickiego, znajduje się typowa publiczna szkoła podstawowa. Gromadzi ona dzieci o różnych kolorach skóry, o różnej narodowości, religii i znajomości języka. Wbrew powszechnemu mniemaniu jest to szkoła, w której nie handluje się narkotykami, nie stosuje przemocy wobec kolegów, nie strzela z broni palnej i nie używa wulgarnego słownictwa. Po prostu normalna szkoła publiczna w normalnej dzielnicy miasta. Jednak normalność nie oznacza w tym przypadku przeciętności. Wręcz odwrotnie.

W amerykańskiej szkole podstawowej duży nacisk kładzie się na pracę z dziećmi zdolnymi, czyli takimi, które osiągają wyższy od przeciętnego poziom rozwoju intelektualnego. Objęte są one programem SIGHTS (Supplemental Instruction for Gifted, High-Achieving and/or Talented Students – Dodatkowe zajęcia dla uczniów zdolnych, mających wysokie osiągnięcia i/lub utalentowanych). Jest on realizowany na wszystkich poziomach nauczania – od klasy przedszkolnej, czyli polskiej zerówki, do piątej (ostatniej). Uczestniczą w nim dzieci, które uzyskały wysokie wyniki w teście kwalifikacyjnym przeprowadzanym wśród wszystkich kończących naukę w klasie zerowej (około jedna czwarta dzieci z każdej klasy). W kolejnych latach nauki chętni uczniowie mogą dwukrotnie w ciągu roku szkolnego przystąpić do pisania testu eliminacyjnego. Ponieważ SIGHTS to program dla najlepszych, każdy uczestnik musi utrzymywać na wysokim poziomie wyniki nauczania w ramach zajęć obowiązkowych (nauczyciel prow...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów.



 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI