Jak radzić sobie z natłokiem myśli?

Praktyczne sposoby na odnalezienie wewnętrznego spokoju

Trening psychologiczny

Czy masz czasem poczucie, że wpadasz w pętlę myśli, które wymykają Ci się spod kontroli? Wracają natrętnie, dezorganizując Ci życie i generując zbędny stres. Jak się od tego uwolnić?

Każdy z nas miewa przytłaczające myśli, które wydają się poza naszą kontrolą. Jeśli pojawiają się one jedynie od czasu do czasu i w niewielkim nasileniu, mogą być dla nas pomocne i chronić przed zagrożeniami. Jednak ich nadmiar i uporczywość uniemożliwia czerpanie radości z doświadczeń życiowych, wyczerpuje psychicznie i fizycznie, odciąga od skupienia się na tym, co ważne w naszym życiu.

POLECAMY

Nasze myśli towarzyszą nam niemal cały czas, podpowiadają różne pomysły, oceniają i opisują rzeczywistość. Jednak kiedy czujemy się zestresowani, zmęczeni czy przeciążeni, mają tendencję do przybierania formy myśli negatywnych. Zwykle określamy tym mianem myśli nieprzyjemne, natrętne, chaotyczne, nad którymi nie mamy kontroli i które pojawiają się w naszym umyśle bez zaproszenia. Mogą powodować, że tracimy energię i wiarę we własne siły, a stąd już krok do zaprzepaszczania dobrych okazji i rozwijających nas możliwości. Słuchając samokrytycznych myśli, koncentrujemy się na strachu przed krytyką i porażką, tym samym oddalając się od naszych wartości i dążenia do celów. Na szczęście nad własnymi myślami można pracować. Warto jest uczyć się je rozpoznawać, oceniać, czy są dla nas dobre i użyteczne, zwracać uwagę, jakie emocje wywołują w nas odczucia w ciele i do jakich zachowań nas popychają. 

Nawet jeśli początkowo trudno to rozpoznać, nasze negatywne myśli zawsze ogniskują się wokół określonego tematu. Dlatego też na początku warto nauczyć się rozpoznawać, czego zazwyczaj dotyczą. Treść tych myśli może, na przykład, odnosić się do trudnej sytuacji, w której się znaleźliśmy, naszego związku, pracy zawodowej, relacji z bliskimi, obaw związanych z przyszłością lub trudnych doświadczeń z przeszłości. Twoje myśli wpływają na sposób, w jaki postrzegasz swoje życie. Jeśli zaczniesz zauważać, jakie czynniki wpływają na pojawianie się u Ciebie natłoku myśli, będziesz o krok bliżej do mądrzejszego radzenia sobie z nimi. Kiedy twoje myśli płyną, spróbuj uchwycić kilka z nich, zapisać na kartce albo w pamięci smartfona, a następnie postaraj się im dokładnie przyjrzeć. Zastanów się, czy jest coś, co możesz realnie zrobić w zakresie tych obszarów, których one dotyczą?

WARTO WIEDZIEĆ 

Negatywne myśli mogą mieć wiele różnych przyczyn, jak chociażby zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, lękowe, depresyjne czy związane ze stresem pourazowym. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną twoich natrętnych myśli mogą być głębsze trudności, jak te wymienione powyżej, rozważ skontaktowanie się ze specjalistą od zdrowia psychicznego. 

Przyglądanie się swoim myślom 

Negatywne myśli przejawiają się zazwyczaj w trzech poniższych obszarach. Warto się im przyjrzeć, jeśli mamy trudności w radzeniu sobie z gonitwą myśli.

1. Strach przed przyszłością
Często boimy się nieznanego, więc zaczynamy myśleć, że mogą się ziścić nasze wyobrażenia najgorszych scenariuszy. Przyszłość się nie wydarzyła, zatem osoby, które się jej obawiają, mają tendencję do zamartwiania się tym, co według nich powinni niedługo zrobić. Tym samym odwracają uwagę od teraźniejszości i przeżywania chwili obecnej.

2. Lęk o to, jak oceniają nas inni 
Wielu z nas martwi się tym, jak oceniają nas inni, czy wykonujemy dobrą pracę, jak musi wyglądać nasze życie, jak powinniśmy się czuć. Jeśli dodatkowo przebywamy w toksycznym środowisku lub związku, jesteśmy bardziej podatni na negatywne myśli.

3. Żal związany z przeszłością
Każdy z nas ma w historii swojego życia takie doświadczenia, których się wstydzi, żałuje lub ocenia krytycznie. Osoby mające skłonność do negatywnego myślenia częściej niż inni koncentrują się na straconych okazjach, błędach i porażkach z przeszłości.

Negatywne myśli najczęściej działają na zasadzie kuli śnieżnej. Spróbuj przerwać gonitwę myśli, wyobrażając sobie, że wciskasz wielki przy­cisk STOP. 

Co zrobić, gdy myśli nie dają spokoju?

Nierealnym jest oczekiwanie, że będziemy w stanie wyeliminować nasze wszystkie negatywne myśli. Bardziej realistycznym i zrównoważonym podejściem jest nauczenie się strategii radzenia sobie z negatywnym myśleniem. Zmiana sposobu, w jaki myślimy o sobie, innych i świecie, to jedna z kwestii, na które mamy w życiu realny wpływ. Bez względu na to, co powoduje nasze negatywne myśli, możemy sobie z nimi radzić za pomocą wielu różnorodnych technik.

Pięć zasad zdrowego myślenia

Kiedy w twojej głowie pojawia się uporczywa myśl, zadaj sobie pięć pytań, które są zasadami zdrowego myślenia:

  1. Czy ta myśl jest oparta na oczywistych faktach?
  2. Czy ta myśl chroni moje życie i zdrowie?
  3. Czy ta myśl pomaga mi osiągać bliższe i dalsze cele?
  4. Czy ta myśl pomaga mi rozwiązywać konflikty lub im zapobiegać?
  5. Czy ta myśl pomaga mi czuć się tak, jak chcę?

Uświadom sobie, że nie każda twoja myśl jest prawdziwa czy użyteczna. To tylko myśl i od ciebie zależy, co z nią zrobisz. Zastanów się, co zyskasz, jeśli w nią uwierzysz. Odpowiadając sobie na pięć powyższych pytań, prawdopodobnie ochłoniesz i złapiesz zdrowy dystans wobec nieznośnej myśli. 

Szukanie równowagi

Negatywne myśli najczęściej działają na zasadzie kuli śnieżnej. Jedna pociąga za sobą następne i ani się obejrzymy, a dajemy się porwać całej lawinie. W takich sytuacjach spróbuj...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI