Praktyki uważnego dotyku

Trening psychologiczny

Uważny dotyk

Usiądź wygodnie, zamknij oczy. Zauważ, jak siedzisz, w jaki sposób Twoje ciało styka się z podłożem. Zwróć uwagę na swój oddech. Nie poprawiaj go. Niech będzie taki, jaki jest. Po prostu oddychaj, obserwuj, nie oceniaj.
Po kilku oddechach, nadal pozostając z zamkniętymi oczami, złóż przed sobą dłonie. Poczuj, jak dotykają się wzajemnie. Powoli zacznij pocierać dłonią o dłoń. Najpierw bardzo delikatnie, powoli. Zauważaj wszelkie wrażenia, jakie odczuwasz przy takim ruchu. Następnie zacznij pocierać mocniej i szybciej, bardziej zdecydowanie. Nadal zauważaj, co się wydarza i jakie teraz odbierasz doznania.
Po około pięciu spokojnych, dłuższych wdechach i wydechach przestań pocierać dłonie i przyłóż je do swoich policzków. Pozwól sobie pobyć z tym przez chwilę. Oddychaj spokojnie i zauważ, jakie to jest uczucie, jakie wrażenie z ciała odczuwasz w takim geście i czym on dla Ciebie jest.

Przytulamy – oddychamy

Praktyka zalecana do wykonania (zwłaszcza na początku) z kimś bliskim. Jest prosta i często wywołuje na koniec salwę śmiechu, ale może być też bardzo niekomfortowa, jeśli jedna ze stron ma jakąś blok...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI