Dołącz do czytelników
Brak wyników

Materiały PR

16 stycznia 2019

Jak radzić sobie z kompleksami?

0 869

Kolorowa prasa na kobiet czy najpopularniejsze konta w mediach społecznościowych wywierają na nas ogromną presje. Szczupła sylwetka, nieskazitelnie białe zęby, gęste i lśniące włosy, a do tego makijaż i ubrania zgodne z najnowszymi trendami…. To wszystko sprawia, że spada nasza pewność siebie. Jak radzić sobie z kompleksami?

Kolorowa prasa na kobiet czy najpopularniejsze konta w mediach społecznościowych wywierają na nas ogromną presje. Szczupła sylwetka, nieskazitelnie białe zęby, gęste i lśniące włosy, a do tego makijaż i ubrania zgodne z najnowszymi trendami…. To wszystko sprawia, że spada nasza pewność siebie. Jak radzić sobie z kompleksami?

Presja otoczenia

Z kompleksami boryka się coraz więcej z nas. Choć ten problem w większej części dotyczy damskiej części społeczeństwa, to problem dotyka również mężczyzn. Dlaczego mamy kompleksy? Wynika to przede wszystkim z presji otoczenia. Skutecznie potęgują ją media społecznościowe, ale też aktorki czy inne znane osobistości.
Najpopularniejsze kompleksy

POLECAMY

Z czym borykamy się najczęściej? Na kobietach wywierany jest nacisk, by były nie tylko idealnymi żonami i matkami, ale również, aby spełniały się zawodowo i rozwijały swoje kariery. W ciąży mają być zgrabne, a po porodzie w ekspresowym tempie powinny wrócić do formy sprzed ciąży. Na popularnych portalach społecznościowych kreowanie są wyidealizowane obrazki, na których dom jest zawsze idealnie wysprzątany, brzuch kobiety po porodzie nie uświadczy ani jednego rozstępu, a noworodki tylko śpią i nawet ani razu nie zapłaczą. Oczywiście nijak ma się to do rzeczywistości, jednak część kobiet ufa popularnym blogerkom, aktorkom czy gwiazdom, które kreują taki wizerunek.

Innym problemem jest waga. Trend na bycie fit, zero cellulitu, nienaganna sylwetka, nieskazitelna cera … To wszystko sprawia, że często wpadamy w kompleksy związane z naszym wyglądem. Nadprogramowe kilogramy czy skóra twarzy z niedoskonałościami mogą być przyczyną spadku poczucia własnej wartości.

Jak kompleksy wpływają na nas?

Aby pozbyć się kompleksów, należy przede wszystkim ustalić, co konkretnie nam przeszkadza. Czy jest to coś całkowicie realnego, czy tylko problem, który zrodził się w naszej głowie? Czy inni też dostrzegają to, co jest przyczyną niezadowolenia z naszego wyglądu? Warto zadać sobie także pytanie, czy męczące nas kompleksy przeszkadzają nam w realizacji naszych planów? Bardzo często jest tak, że ludzie z naszego otoczenia dziwią się, gdy mówimy im o krzywym nosie, grubych pośladkach czy za małym biuście. Niejednokrotnie jesteśmy wobec siebie samych zbyt surowni, oceniamy się bardzo krytycznie i potęgujemy tylko niezadowolenie ze swojego wyglądu, choć w oczach innych często jesteśmy znacznie bardziej atrakcyjni, niż myślimy.

Akceptować czy walczyć?

Jeśli naszym kompleksem jest zbyt duża waga, mamy dwa wyjścia: albo zaakceptujemy to, jak wyglądamy, albo zapiszemy się na wizytę do dietetyka i wykupimy karnet na siłowni. Krzywy zgryz? Wystarczy wizyta u ortodonty, który dobierze odpowiedni aparat na zęby. Problemu z cerą mogą rozwiązać wizyty u dermatologa, a problem z nadmiernym owłosieniem zmniejszy zabieg medycyny estetycznej. Większość kompleksów, które dotyczą naszego wyglądu, możemy usunąć. Dlatego tak ważne jest dokładnie ustalenie, co wpływa na spadem pewności siebie. Są też takie kompleksy, z którymi nic nie zrobimy – za wysokie, za niskie, nie ten kolor oczu – w takiej sytuacji najlepszym wyjściem będzie zaakceptowanie samych siebie.

Praca nad sobą

Walka z kompleksami jest bardzo trudna i czasochłonna. Wymaga od nas nieustannej pracy nad swoimi słabościami. Warto każdego wieczoru spisywać sukcesy minionego dnia. Przypomnijmy sobie, co nam się udało, czy usłyszeliśmy jakiś komplement od znajomych, czy ktoś pochwalił to, co robimy? Pielęgnujmy w sobie te dobre emocje. Nie warto skupiać się nad tym, na co nie mamy wpływu. Nie sprawimy, że nasz wzrost nagle zwiększy się o kilkanaście centymetrów, ale w żadnym stopniu nie powinno to wpływać na realizację naszych planów.

Kursy i szkolenia

Specjaliści od coachingu organizują szereg szkoleń, w trakcie których możemy się nauczyć skutecznych technik radzenia sobie z kompleksami. Czy warto zdecydować się na udział w takim kursie? Jeśli nasza pewność siebie maleje, stajemy się zamknięci na innych i nie potrafimy sobie sami poradzić z tymi problemami, to takie spotkania z zawodowcami mogą nam pomóc. Bardzo często osoby, które prowadzą szkolenia, sami zmagali się wcześniej z takimi samymi kompleksami. Szybka gotówka może nam pomóc w sfinansowaniu takiego kursu, jeśli nie mamy wystarczających oszczędności na ten cel. Warto wiedzieć, że szybka gotówka często może być spłacana w ratach, dzięki czemu możemy zaplanować taki wydatek w miesięcznym budżecie. Pamiętajmy też, że szybka gotówka wymaga terminowej spłaty, dlatego upewnijmy się, że nie będziemy mieli trudności w uregulowaniu należności na czas.

Przypisy