Jak radzić siebie z lękiem

Ja i mój rozwój Praktycznie

Tym, którzy wątpią w swoje możliwości polecamy pięć wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z dręczącymi ich obawami i lękiem przed podejmowaniem działania.

1. Nie czekaj aż lęk sam zniknie. Bo lęk, jeśli jest mocno zakorzeniony w Twojej psychice, nie zniknie najprawdopodobniej ot tak, po prostu. Mózg zaprogramowany jest tak, że nie lubi niepewności, nieprzewidywalności, te są dla nas zawsze jakimś zagrożeniem. Jeśli mimo lęku podejmiesz działanie, rozpoznasz nieznaną sytuacją a być pokonasz trudność, najprawdopodobniej w przyszłości podobne „niepewne” sytuacje twój mózg będzie odbierał jako mniej groźne. Z czasem wzrośnie w tobie przekonanie o własnej skuteczności – zaczniesz spostrzegać siebie jako osobę zdolną do podjęcia działania i odnoszenia sukcesów - nawet mimo towarzyszącego ci lęku.

2. Postaw sobie realistyczny cel. Lęk sprawia, że patrzysz na siebie jako osobę mniej utalentowaną, kompetentną czy kochaną. Dlatego kiedy zaczynasz myśleć o zmianie, a przed oczyma masz tę wyimaginowaną mniej kochaną i kompetentną siebie, to tak n...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI