Jak osiągnąć każdy cel

Ja i mój rozwój Praktycznie

Jeśli chcesz osiągnąć wyznaczony cel powinieneś dokładnie go sformułować, nagradzać się za progres, dokumentować zmiany, zrobić „publiczne” oświadczenie… Wszyscy znamy te rady. Dlaczego zatem ciągle się nie udaje? Oto kilka sugestii, które mogą pomóc.

1. Przestań fantazjować. Największym wrogiem każdego celu jest fantazjowanie – uważają Gabriele Oettingen i Doris Mayer. Optymistyczne oczekiwania oparte są na naszych przeszłych doświadczeniach (mam nadzieję, że zdam egzamin, bo w przeszłości się udawało). Fantazjowanie zaś to wyobrażanie sobie przyszłości, ale w czasie teraźniejszym. To właśnie stanowi problem – zamiast działać, bujamy w obłokach.

2. Zaangażuj się. Często nie osiągamy wyznaczonych celów, ponieważ nie angażujemy się w nie naprawdę. Jednym ze sposobów na zwiększenie zaangażowania jest metoda kontrastowania. Polega na tym, by najpierw wyobrazić sobie cel (zmiana pracy, zrzucenie zbędnych kilogramów), a następnie rozważyć wszystkie negatywne aspekty rzeczywistości (niskie zarobki, mała satysfakcja; otyłość, problemy z chodzeniem etc.). Taka metoda działa skuteczniej niż wyobrażanie sobie tylko osiągniętego efektu (fantazjowanie!) lub skupianie się wyłącznie na negatywnych aspektach teraźniejszości.

3. Zrób pierwszy krok. Nie czekaj do wieczora, do poniedziałku, do pierwszego, do wiosny – zacznij dziś. Zrobienie pierwszego kroku bywa najtrudniejsze, ale od niego wszystko się zaczyna.

4. Myśl o procesie, nie o wynikach. Wizualizowanie procesu dochodzenia do celu, a n...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI