Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

7 października 2016

Jak dostrzegać możliwości i dobre strony?

0 659

Czy można się nauczyć odczuwania szczęścia? Jakie cechy sprzyjają zdrowiu? Czym jest doświadczenie przepływu? - zachęcamy do udziału w kursie Akademii Charaktery "Optymizm. Jak dostrzegać możliwości i dobre strony?"

Szklanka jest zwykle do połowy pusta? Nie dostrzegasz swoich mocnych stron? Z kursem "Optymizm.Jak dostrzegać możliwości i dobre strony?" masz okazję to zmienić. Poznaj swoje szczególne zalety z prof. Martinem Seligmanem i przekonaj się, że mogą zmienić Twoje życie. Dowiedz się, czym jest doświadczenie przepływu – twórczego zaangażowania – i sprawdź, kiedy możesz go doświadczyć.

Kurs Optymizm pozwoli Ci spojrzeć na świat z różnych perspektyw. – Dobre jest bywanie, nie zaś bycie optymistą, realistą czy pesymistą. Optymalne jest sytuacyjne „przełączanie” się z określonego stanu na inny. Na co dzień bądźmy zatem uśmiechniętymi optymistami, ale czasem zdejmujmy z nosa różowe okulary – przekonuje prof. Dariusz Doliński.

POLECAMY

- W 1998 roku Martin Seligman, prezydent American Psychological Association, ogłosił, że dla psychologii XXI wieku jednym z dwóch zasadniczych wyzwań jest zrozumienie i kształtowanie tego, co w człowieku najlepsze, czyli że potrzebna jest reorientacja na psychologię pozytywną. W jednym z tekstów wprowadzających i objaśniających to pojęcie natrafiłam na bardzo proste i bardzo przekonujące określenie celu psychologii pozytywnej: jest nim wyjście naprzeciw ludzkim pragnieniom, by dobrze żyć, czuć się bezpiecznie i w miarę swoich możliwości czynić dobro wokół siebie. Założenie, że ludzie dążą do szczęścia, nakłada na psychologię obowiązek dostarczenia im wiedzy o tym, co przyczynia się do lepszego życia - tłumaczy prof. Ewa Trzebińska.

Wydaje się, że ludzie są biologicznie zaprogramowani do odczuwania szczęścia, ponieważ – jak pokazują badania – w każdych warunkach osiągają pewien poziom zadowolenia z własnego życia. Z drugiej jednak strony to, jak bardzo jesteśmy zadowoleni, zależy w dużej mierze od różnych sukcesów i przyjemności, jakie nam się przytrafiają. Sprzyjających szczęściu umiejętności, dzięki którym udaje nam się osiągać nasze cele i realizować marzenia, nie przynosimy na świat w gotowej postaci i musimy się ich nauczyć - dodaje badaczka.

Jednym z takich ważnych czynników jest nadzieja, różnie zresztą przez badaczy nazywana i występująca prawdopodobnie w różnych postaciach, na przykład jako emocjonal...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy