Jak dobrze zaprezentować się w trakcie wystąpień publicznych?

Materiały PR

Wystąpienia publiczne to dla niektórych wielka przyjemność, a dla innych ogromny stres. Tymczasem ich waga w nowoczesnym społeczeństwie jest ogromna – bez względu na to, w jakiej branży buduje się swoją karierą. To, jak dobrze zaprezentujesz się podczas prezentacji przed większym audytorium, często determinuje Twój sukces. Co zatem zrobić, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na publiczności?

Wystąpienia publiczne to dla niektórych wielka przyjemność, a dla innych ogromny stres. Tymczasem ich waga w nowoczesnym społeczeństwie jest ogromna – bez względu na to, w jakiej branży buduje się swoją karierą. To, jak dobrze zaprezentujesz się podczas prezentacji przed większym audytorium, często determinuje Twój sukces. Co zatem zrobić, aby wywrzeć pozytywne wrażenie na publiczności?

To, jak zostanie odebrane Twoje wystąpienie publiczne, zależy od twoich umiejętności autoprezentacji i naprawdę wielu czynników składających się na nią. Kluczowe znaczenie mają:

POLECAMY

  • język ciała – Twoja postawa, sposób gestykulacji czy rytm poruszania się po scenie wpływają na to, jak postrzegają Cię widzowie. Dlatego warto zadbać o zachowanie otwartej postawy (np. o niekrzyżowanie rąk, wyprostowanie się i utrzymywanie kontaktu wzrokowego z audytorium),
  • sposób mówienia – ważny jest nie tylko tembr głosu, ale również rytm. Gdy będziesz mówić zbyt szybko, niewyraźnie lub będziesz nadużywać „przerywników”, zniechęcisz publiczność do słuchania,
  • układ wystąpienia – warto kierować się podstawowymi zasadami retoryki. A to oznacza m.in. przejrzysty podział wystąpienia na części (wstęp, kolejne argumenty wraz z przykładami, podsumowanie i zakończenie), stosowanie pytań retorycznych, porównań oraz języka dopasowanego do potrzeb odbiorców,
  • długość wystąpienia – najlepiej odbierane są te, które trwają maksymalnie do 20-30 minut. Dłuższe warto podzielić na kilka bloków tematycznych i zrobić między nimi choć krótkie przerwy.

Jak „poskromić” wystąpienia publiczne?

Teorię związaną z tym, jak prowadzić wystąpienia publiczne, zna wiele osób. Jednak najważniejsze jest jej umiejętne przełożenie na praktykę. To bywa największym wyzwaniem, ponieważ bardzo często pojawia się stres, który może zniweczyć nawet najbardziej rzetelne przygotowania do prezentacji. Jak z nim walczyć? Praktyka czyni mistrza. Dlatego:

  • przygotowując się do wystąpienia publicznego, napisz sobie jego treść na kartce lub przynajmniej wykonaj bardzo szczegółowy konspekt. To pozwoli Ci zorganizować i uporządkować myśli. Listę kluczowych zagadnień do poruszenia miej też przed oczami, aby móc do niej sięgnąć w każdej chwili,
  • naucz się pierwszych kilku zdań wystąpienia na pamięć – to pozwoli Ci „przełamać lody”,
  • poćwicz wygłaszanie wystąpienia przed lustrem – uważnie obserwuj swoją mimikę, postawę oraz gesty i spróbuj je dopracować, aby wyglądały jak najkorzystniej.

Szkolenia z wystąpień publicznych, autoprezentacji

Możesz również ćwiczyć przed kamerą. Najlepiej jednak, jeśli skorzystasz ze wsparcia specjalistów. Wybierz się na szkolenie otwarte lub umów na indywidualne zajęcia z doświadczonym trenerem. W ten sposób poznasz tajniki wystąpień publicznych i zaczniesz je stopniowo wdrażać do swoich prezentacji. Szkolenia z wystąpień publicznych i autoprezentacji (zobacz: https://eventis.pl/szkolenia/wystapienia-publiczne, https://eventis.pl/szkolenia/autoprezentacja) są szczególnie polecaną metodą treningu wystąpień publicznych gdyż pozwalają w praktyce przećwiczyć poznane umiejętności, a co ważne koledzy i koleżanki uczestniczący w szkoleniu będą naszymi pierwszymi recenzentami. Często wymagającymi, bo będą znali wszystkie techniki, których używamy w trakcie wystąpień, ale też na pewno bardzo pomocnymi i zauważającymi więcej niż osoby postronne.

Koszt szkolenia z wystąpień publicznych to wydatek rzędu od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zwrócić się do pracodawcy z prośbą o sfinansowanie udziału w szkoleniu. Zyska on w ten sposób nie tylko lepszego pracownika, ale też pracownika zmotywowanego i lojalnego, doceniającego, że firma jest gotowa inwestować w jego umiejętności.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI