Jak Cię widzą, tak Cię piszą? Biżuteria jako podkreślenie osobowości

Materiały PR

Często padamy ofiarą stereotypów i pierwsze wrażenie determinuje nasz stosunek do drugiej osoby. W przeciągu chwili nasz mózg rejestruje bardzo dużą ilość danych w oparciu o wygląd, sposób mówienia i gestykulację. Czasami jednak wrażenia te dają mniej lub bardziej mylny obraz napotkanej persony. A decydujące mogą być nawet takie szczegóły, jak biżuteria, która odzwierciedla nasz status społeczny czy zawartość portfela.

Często padamy ofiarą stereotypów i pierwsze wrażenie determinuje nasz stosunek do drugiej osoby. W przeciągu chwili nasz mózg rejestruje bardzo dużą ilość danych w oparciu o wygląd, sposób mówienia i gestykulację. Czasami jednak wrażenia te dają mniej lub bardziej mylny obraz napotkanej persony. A decydujące mogą być nawet takie szczegóły, jak biżuteria, która odzwierciedla nasz status społeczny czy zawartość portfela.

POLECAMY

Rola stereotypów w interakcjach społecznych

Jesteśmy obciążeni myśleniem stereotypowym, które moderuje i upraszcza nasze kontakty w sytuacji zawierania nowych znajomości lub przypadkowych interakcji. Nie tylko postrzegamy inne osoby ze względu na ich ogólny wygląd, ale świadomie lub podświadomie dostrzegamy wszelkie szczegóły: rysy twarzy, ubiór, dodatki, biżuteria. Bardzo często to właśnie one decydują o kategoryzacji do określonej grupy, niekiedy niesłusznej.

W ciągu pierwszych sekund spotkania największą uwagę zwraca ludzka twarz, a tym samym elementy ozdobne, jak biżuteria, fryzura, makijaż. Informuje nas ona o wielu danych, typu: wiek, płeć, rasa. Dzięki niej również odczytujemy emocje, ale także przypisujemy określone cechy osobowości. Nowością nie będzie stwierdzenie, że atrakcyjność fizyczna wpływa na znacznie pozytywniejszy odbiór przez społeczeństwo. To właśnie twarz determinuje komunikację społeczną i sposób odnoszenia się do drugiej osoby. Już noworodki, mimo słabego wzroku, są wyczulone na twarze rodziców, a tendencja ta tylko wzmacnia się z wiekiem.

Tego typu ograniczające schematy poznawcze wynikają ze wzorców przekazywanych przez społeczeństwo. Stereotypy dzieli się na pozytywne, negatywne i neutralne, jednakże termin ten ma zdecydowanie pejoratywny wydźwięk. Dzieje się tak, dlatego że są one przekonaniami zbiorowymi, które wiążą się z nadgeneralizacją ze względu na brak konkretnego uzasadnienia takiego osądu. Ludzie mają tendencję do redukowania masy docierających informacji w celu zapamiętania tych najistotniejszych, a stąd wynikają uproszczenia i kategoryzacja zjawisk.

Znaczenie biżuterii w odbiorze społecznym

Generalizacji i schematom ulega również nasze postrzeganie wyglądu drugiej osoby. Nie tylko twarz jest głównym nośnikiem informacji, ale również ubiór i najróżniejsze dodatki determinują naszą opinię na temat interlokutora. Niejednokrotnie takie szczegóły jak fryzura, buty czy właśnie biżuteria pozwoliły na szybkie zaszufladkowanie osoby. Dodatki w znaczący sposób wpływają na odbiór społeczny, gdyż stają się one bardzo często niepozornymi regulatorami naszych instynktów poznawczych.

Biżuteria w dużej mierze pokazuje nam gust i klasę jej posiadacza, co znacząco informuje o statusie, wieku, zamożności oraz przynależności do określonej grupy. Kobieta ze skromną biżuterią, dopełniającą elegancką kreację, będzie postrzegana jako delikatna i skryta, ale też odpowiadająca biznesowemu dress code. Natomiast posiadaczka ekstrawaganckich ozdób manifestuje swoją artystyczną duszę i odważną osobowość. Również materiał ma wielkie znaczenie: srebro jest metalem tańszym, bardziej przystępnym, dlatego więc skromniejszym. Tymczasem złoto świadczy o statusie, zamożności oraz wieku, gdyż najczęściej noszą je kobiety dojrzałe.

Nadmiar biżuterii z pewnością nie przywołuje pozytywnych skojarzeń i wywołuje stereotypy. Osoby “obwieszające się” świecidełkami i złotem są postrzegane jako zbyt pewne siebie, ostentacyjnie próbujące zademonstrować status, którego sami niekiedy nie reprezentują. Usilnie aspirując do wyższej klasy w oczach opinii publicznej sami się dyskwalifikują. Warto zatem zadbać o gustowne dodatki, które nie staną w sprzeczności z naszym ubiorem i stylem oraz nie będą przywoływać krzywdzących stereotypów. Dostępna na rynku oferta ciekawej biżuterii i intrygujących zestawów jest bardzo szeroka, czego przykładem jest jubiler Ciesielscy, którego produkty odznaczają się wysoką jakością i doskonałym wykonaniem.

Jak opisać siebie biżuterią?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak dodatki do ubioru wpływają na odbiór naszej osobowości. Szczególnie istotne jest nasze samopoczucie, gdyż ubrania i biżuteria powinny nam nadać pewności siebie i zapewnić swobodę. Dbajmy o to, by odzwierciedlały one nasz gust i osobowość, gdyż niefortunnie dobrana biżuteria nie będzie integrować się ze stylem. Osoby spokojne, nierzucające się w oczy nie odnajdą się z dużym naszyjnikiem lub okazałym, złotym kompletem. W przypadku pań o dużej pewności siebie i przebojowej naturze, awangardowe czy prowokacyjne ozdoby będą z pewnością odzwierciedlać ich osobowość.

Człowiek, uczestnicząc w życiu społecznym, jest aktywnym obserwatorem otoczenia oraz krytykiem wszelkich przejawów nonkonformizmu. Odstępstwa od normy są natychmiast dostrzegane i wzmagają proces stereotypizacji, pozytywnej lub negatywnej. Jeśli zatem pragniemy wyróżnić się w grupie, postarajmy się, by nasz ubiór był wyjątkowy, ale zgodny z jej normami. Przykładem takiej okoliczności jest rozmowa o pracę lub spotkanie biznesowe, w przypadku których właściwie dobrana biżuteria wywoła z pewnością bardzo pozytywne wrażenia, co może w konsekwencji rzutować na odbiór naszej osoby. Nie bójmy się eksperymentować, jednak róbmy to z umiarem i pamiętajmy o specyfice sytuacji czy miejsca, w którym się znajdziemy.


Przypisy