Jak być widocznym w Internecie?

Otwarty dostęp Materiały PR

Nie będziemy przekonywać, że widocznym w sieci trzeba być, bo to truizm i prawda oczywista. Można też rzec, że powszechnie znana, bo od dawna nie wystarczy do tego samo założenie strony firmowej czy sklepu. Trzeba jeszcze sprawić, by informacja o jej istnieniu dotarła do jak najszerszego grona potencjalnych odbiorców. Tylko dzięki temu można obecność w Internecie przekuć na bardziej mierzalne wartości, jak sprzedaż, przychody, zysk.

Pozycjonowanie strony internetowej

Pozycjonowanie jest czynnością, czy może raczej zespołem ściśle skorelowanych ze sobą działań, dzięki którym strona jest widoczna w tak zwanych wynikach organicznych Google. Lub innych przeglądarek, ale mają one marginalny udział w rynku, głównym celem zawsze jest Google.  Algorytmy wyszukiwarki na podstawie sobie tylko znanych czynników „rankują” stronę, czyli przydzielają jej określoną wartość. To ona właśnie sprawia, czy i na jakim miejscu w wynikach wyszukiwania pokazana zostanie nasza strona. Przyjmuje się, że trzy filary pozycjonowania to

POLECAMY

  • content, czyli treści wartościowe dla użytkowników i dla wyszukiwarki,
  • optymalizacja, czyli przyjazność strony w odbiorze
  • linki, czyli odnośniki prowadzące do strony, oczywiście z możliwie wartościowych miejsc.

Pozycjonowanie strony internetowej ma sprawić, że będzie ona naturalnie widoczna na wysokich pozycjach wyszukiwarki. Nigdy nie jest to czynność jednorazowa. Algorytmy Google podlegają zmianom, konkurencyjne strony również prowadzą swoje działania marketingowe. Zaletą pozycjonowania jest jednak spadek kosztów dotarcia do klientów w dłuższym okresie. Długofalowość działań jest tu cechą charakterystyczną, wymaga przemyślanej koncepcji, a także… cierpliwości. Jak długo trwa pozycjonowanie strony? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo różna, zależna od konkurencyjności branży, przyjętej strategii marketingowej oraz oczywiście budżetu. Pozycjonowanie jest bardzo skutecznym sposobem dotarcia do klienta, nie można jednak nazwać go szybkim. W tym celu stosuje się inne strategie.

Płatne kampanie reklamowe

Drugim z najważniejszych sposób dotarcia do klienta w Internecie są kampanie płatne. Do najpopularniejszych należy reklama w największej wyszukiwarce na świecie, czyli Google Ads, oraz największym serwisie społecznościowym na świecie, czyli Facebook Ads.

Plusem tych systemów reklamowych jest ich błyskawiczna widoczność. Reklama Google Ads typu serach wyświetlana jest w odpowiedzi na zapytanie użytkownika, zadane wyszukiwarce. Każdy z nas widział ją niejeden raz – reklamowane strony rzucają się w oczy na szczycie wyników wyszukiwania, przez co są często i chętnie odwiedzane. Inne jej rodzaje to min. kampanie inteligentne SMART, reklamy produktowe PLA czy też reklamy graficzne. Wszystkie mają tę zaletę, że ich uruchomienie jest bardzo szybkie, posiadają wysokie możliwości konfiguracji odbiorcy czy budżetu, a ich rezultaty są łatwo mierzalne.  Podobne zalety ma reklama FB Ads, czyli na największym serwisie społecznościowym zachodniego świata (Facebook jest też właścicielem Instagrama).  Jednym z zarzutów kierowanych w stronę serwisu jest jego chęć bardzo dokładnego poznania użytkowników i ich zainteresowań. W czasie działań marketingowych ta wiedza okazuje się być bardzo pomocna, wręcz kluczowa do tak zwanego targetowania – dopasowania naszej reklamy do potencjalnego klienta. Bazując na danych demograficznych, miejscu zamieszkania czy zainteresowaniach można budować skutecznych i dopasowany do użytkownika przekaz reklamowy. FB Ads daje także duże możliwości reklamowe jeśli chodzi o środek przekazu (Facebook, Instagram, Messenger) jak i sam sposób komponowania komunikatu reklamowego.

Można więc powiedzieć, że mamy dwie główne drogi, by nasza strona/firma/marka/sklep była widoczna w Internecie. Długofalowe pozycjonowanie i budowanie widoczności w naturalnych wynikach wyszukiwania i szybki efekt, osiągany za pomocą reklamy płatnej. Która jest bardziej właściwa? Najpewniej obie… To różne sposoby na dotarcie do klienta, a ich połączenie skutkuje efektem synergii i zwiększa możliwość maksymalizacji zysków.

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI