Dołącz do czytelników
Brak wyników

Rodzina i związki

26 października 2016

Jak budować intymność w związku?

45

Wartościowy i trwały związek wymaga ciągłej pielęgnacji, wysiłku, uwagi oraz czasu. Jedną z najlepszych form dbania o miłość jest troska o intymność w związku.

Intymność wcale nie objawia się tylko podczas fizycznego kontaktu z ukochaną osobą. Na intymność składa się wiele czynników: intelektualnych, emocjonalnych i duchowych połączeń dwojga bliskich sobie ludzi.

Lannie Smith, terapeutka z Arizony uważa, że w intymności chodzi o głębie, która łączy partnerów. Wszyscy jesteśmy istotami społecznymi potrzebującymi wyrażać siebie, swoje potrzeby i przede wszystkim być zauważanym, szczególnie przez kogoś, kogo kochamy. Dopóki będziemy starali się zwracać uwagę na siebie w związku, będziemy pielęgnowali intymność, niezbędną do podtrzymania miłości i więzi, która pojawia się w pierwszej fazie zakochania.

Smith razem ze swoim mężem - psychoterapeutą Anthonym Sparacino - opracowali 3 kreatywne aktywności dla par, znacznie podnoszące poziom i jakość intymności w związku. Oto one:

Miłosna talia kart
Smith sugeruje, by pary spisywały swoje uczucia, tzn tworzyły listy powodów, dla których się kochają. W tym celu można utworzyć tzw. „miłosną talię kart” pt. „50 rzeczy, które w tobie kocham”. Po obu stronach karty rysujcie albo piszcie za co darzycie partnera uczuciem - co sprawia, że jesteście z nim szczęśliwi. Może kochasz męża/żonę za wiecznie dobry nastrój, albo piękne błękitne oczy? Za to, że ma duszę podróżnika - a ty kochasz podróże? Za to, że w każdą niedzielę przygotowuje dla ciebie naleśniki na śniadanie. Wymieniajcie się kartami każdego wieczora - w ten sposób po pierwsze zadbacie o miły akcent na koniec każdego dnia, a po drugie przypomnicie sobie nawzajem, że to, co was łączy jest wyjątkowe i ma silne podstawy.

Tablica miłości
Podzielcie kartkę na pół. Niech jedna część przedstawia to, co najbardziej lubicie...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy