Ile kosztuje monogamia

inne Laboratorium

Chcielibyśmy wierzyć, że łabędzie czy gołębie – ptaki kojarzone często z miłością i dobrymi emocjami – są sobie wierne. Biologowie i chemicy nie pozostawiają jednak złudzeń. Monogamia w świecie zwierząt to mit.

Mówiąc o wierności w królestwie zwierząt, należy odróżnić monogamię społeczną od seksualnej. Zwierzętom, które łączą się w pary na całe życie (to zdarza się bardzo rzadko) lub na jeden sezon (o wiele częściej), też zdarzają się „skoki w bok”. Wykazały to badania DNA. Gdy analizowano pod względem genetycznym potomstwo z jednego miotu ptaków lub ssaków, okazywało się, że od 10 do 70 procent młodych spłodzonych było przez innego samca niż stały partner. Wszystko dlatego, że monogamia u zwierząt jest... często nieopłacalna.

Jedyni wierni na świecie
Absolutną wierność zachowuje przywra o nazwie Diplozoon paradoxum, pasożytująca na skrzelach ryb słodkowodnych, np. karpia. Larwy tego gatunku przekształcają się w postać dojrzałą dopiero wtedy, gdy połączą się z drugim osobnikiem. Ich ciała zrastają się wtedy na stałe, uniemożliwiając „skok w bok”. Z kolei według czasopisma „American Naturalist” pierwszym odkrytym monogamicznym gatunkiem płaza są kolorowe żabki Ranitomeya imitator, zamieszkujące lasy deszczowe w Peru.

POLECAMY

Wśród zwierząt istnieje jednak wiele gatunków, których samce i samice wiążą się, by razem wychowywać młode. Ich związki często mają imponującą trwałość (nieraz zawierane są na całe życie), cechuje je również obopólne zaangażowanie. Swoje „uczucia” zwierzęta te potwierdzają różnymi nietypowymi zachowaniami. Na przykład amerykańskie norniki preriowe przytulają się, gibony wyśpiewują miłosne pieśni, a głuptaki sinonogie wykonują oryginalne tańce.

Przejawy monogamii najczęściej obserwuje się u ptaków. Niektóre z nich, jak kruki australijskie czy albatrosy, trwają przy jednym partnerze całe życie. Badacze tłumaczą takie monogamiczne zachowanie dużym udziałem samca w opiece nad potomstwem, długowiecznością oraz długim czasem dojrzewania do rozrodu, który pozwala tym ptakom na wybór „idealnego” partnera.

Wzorami wierności są też np. bernikle białolice, oceanniki żółtopłetwe oraz...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI