Dołącz do czytelników
Brak wyników

inne , Wstęp

26 stycznia 2016

Ile człowieka w zwierzęciu?

21

Czy zwierzęta mają uczucia – czy kochają, gniewają się, z radością oczekują potomka, rozpaczają po stracie bliskich? Chcemy je takimi widzieć. Czasami doszukujemy się w nich bratnich dusz. Czy mamy do tego prawo?

„My i zwierzęta – to naprawdę zdumiewające, jak wiele dzielimy z nimi zachowań. Wiara, że są one wytworem wyłącznie kultury i cywilizacji, wzbudza dziś... uśmiech. Ten uśmiech stopniowo wypiera śmiech towarzyszący dotychczas obserwowaniu zwierząt «zachowujących się jak ludzie»” – pisze dr Maciej Trojan w artykule „Od śmiechu do uśmiechu”. Jego zdaniem m.in. dzięki badaniom terenowym i laboratoryjnym zaczęliśmy – stosunkowo niedawno – w pełni uświadamiać sobie, że zwierzęta, tak jak my, potrafią używać narzędzi i doskonalić je, przewidują i planują (patrz „Przyszłość z lotu ptaka”), mają skomplikowane relacje społeczne, niekiedy oszukują, zdradzają, smucą się, a nawet pogrążają w rozpaczy (patrz m.in. „Etyka na czterech łapach”).

Oglądamy amatorskie filmy opublikowane w internecie, relacje podróżników i obserwatorów fauny, dokumenty przyrodnicze, w których zwierzęta zdają się żyć i umierać tak jak my. Oto widzimy na filmie np. delfina butlonosego, samicę, zapewne matkę, która niesie na grzbiecie martwego delfinka, swe dziecko. Usiłuje wypchnąć je nad powierzchnię wody, by zaczerpnęło powietrza, które być może przywróci mu życie... Czytamy o małpach człekokształtnych, które po śmierci swoich współtowarzyszy nagle stadnie milkną, porzucają jedzenie, markotnieją, czasem usiłują rozpaczliwie cucić martwych członków stada, czy –...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy