Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

24 października 2016

9 sposobów, by pokochać siebie

198

Miłość do siebie samego nie musi być aktem zadufania i egoizmu. Wręcz przeciwnie - jest kamieniem milowym na drodze do zdrowia psychicznego.

Oto 9 sposobów, jak możemy okazywać sobie szacunek i pokochać siebie - a dopiero potem innych:

1. Szanuj swoje uczucia
Naszą ludzką naturą jest, że czasami po prostu nie radzimy sobie ze swoimi emocjami uciekamy w odrętwienie w postaci alkoholu, pracy, czy narkotyków po to, by „nie czuć”. Często na pytania „jak się masz” odpowiadamy „ w porządku”, kiedy tak naprawdę jesteśmy dalecy nawet od „całkiem dobrze”. Z uczuciami niestety jest tak, że one nie znikają, kiedy je tłumimy - mogą nas zaskoczyć w niespodziewanym momencie. Prawda jest taka, że by się ich wyzbyć na dobre trzeba je pokonać, przez doświadczanie, a nie unikanie. Powinniśmy szanować wszystkie emocje, które nas dotykają - te pozytywne i negatywne, ponieważ próbując je zrozumieć uczymy się je kontrolować. Poza tym nasze uczucia są oknem do naszych potrzeb. Np. nasza złość może być komunikatem o zmęczeniu i potrzebie natychmiastowego odpoczynku. Kiedy będziemy ją ignorować - nieświadomie zignorujemy nasze podstawowe potrzeby. Spróbuj choć raz w ciągu dnia zatrzymać się na chwilę, wyciszyć, wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad tym, co czujesz w tym momencie.

POLECAMY


2. Akceptuj komplementy
Wielu ludzi ma niezbyt dobry nawyk zbywać komplementy od innych ludzi, ponieważ czują się niekomfortowo, kiedy ktoś skupia na nich swoją uwagę. Ktoś kto nas komplementuje daje nam dużo pozytywnej energii i uprzejmości, na którą zasługujemy, i z której możemy korzystać. Nie odrzucajmy dobrych słów - podziękujmy za uznanie i pogratulujmy sobie, bo to dzięki naszej pracy, zostaliśmy dostrzeżeni.

3. Daj sobie trochę luzu
Pokochać siebie to znaczy przebaczać sobie za swoje błędy - i chcieć je naprawiać. Nie możemy oczekiwać od siebie perfekcji. Nie możemy odbierać sobie prawa do odpoczynku, kiedy jesteśmy skrajnie wyczerpani. Kiedy zdarzy ci się coś „zawalić” i dostrzeżesz to zbyt późno zdobądź się na przebaczenie sobie samemu - inaczej będziesz tkwił w żalu i obwiniał siebie za coś, na co możesz nie mieć już wpływu, a to z kolei będzie skutecznie cię blokowało przed zaakceptowaniem swoich niedoskonałości.

4. Dbaj o ciało
Zwracanie szczególnej uwagi na swoje zdrowie fizyczne jest podstawą budowania siły psychicznej. Wszystko będzie wydawało się zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia, kiedy będzie zawodziło twoje ciało. Psycholog Sharon Martin jest zdania, że większość ludzi skupia się wyłącznie na swoich fizycznych ograniczeniach, zamiast być wdzięcznym za to, co nasze ciało potrafi. Dbanie o swoją fizyczność oznacza także zwracanie uwagi na to, jak się odżywiamy, czy się wysypiamy, ile ruchu dziennie sobie zapewniamy.

5. Pozwól sobie marzyć
Kiedy pokochasz siebie - będziesz umiał planować przyszłość w kolorowych barwach. Będziesz miał marzenia, plany, idee - po prostu będziesz potrafił wyobrazić sobie siebie robiącego „wielkie rzeczy” w niezwykłych miejscach na Ziemi. Marzenia sprawiają,...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy