9 sposobów, by pokochać siebie

Ja i mój rozwój

Miłość do siebie samego nie musi być aktem zadufania i egoizmu. Wręcz przeciwnie - jest kamieniem milowym na drodze do zdrowia psychicznego.

Potrzebujesz dodatkowych informacji? Sprawdź artykuł: Najlepsze jeszcze przede mną. Jak kocha dojrzała kobieta?

Oto 9 sposobów, jak możemy okazywać sobie szacunek i pokochać siebie - a dopiero potem innych:

1. Szanuj swoje uczucia
Naszą ludzką naturą jest, że czasami po prostu nie radzimy sobie ze swoimi emocjami uciekamy w odrętwienie w postaci alkoholu, pracy, czy narkotyków po to, by „nie czuć”. Często na pytania „jak się masz” odpowiadamy „ w porządku”, kiedy tak naprawdę jesteśmy dalecy nawet od „całkiem dobrze”. Z uczuciami niestety jest tak, że one nie znikają, kiedy je tłumimy - mogą nas zaskoczyć w niespodziewanym momencie. Prawda jest taka, że by się ich wyzbyć na dobre trzeba je pokonać, przez doświadczanie, a nie unikanie. Powinniśmy szanować wszystkie emocje, które nas dotykają - te pozytywne i negatywne, ponieważ próbując je zrozumieć uczymy się je kontrolować. Poza tym nasze uczucia są oknem do naszych potrzeb. Np. nasza złość może być komunikatem o zmęczeniu i potrzebie natychmiastowego odpoczynku. Kiedy będziemy ją ignorować - nieświadomie zignorujemy nasze podstawowe potrzeby. Spróbuj choć raz w ciągu dnia zatrzymać się na chwilę, wyciszyć, wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad tym, co czujesz w tym momencie.


2. Akceptuj komplementy
Wielu ludzi ma niezbyt dobry nawyk zbywać komplementy od innych ludzi, ponieważ czują się niekomfortowo, kiedy ktoś skupia na nich swoją uwagę. Ktoś kto nas komplementuje daje nam dużo po...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI