9 patentów na motywację

Ja i mój rozwój

Większość z nas doskonale wie o licznych korzyściach płynących z regularnej aktywności fizycznej i większość z nas ma także duże trudności ze zmotywowaniem się do ćwiczeń. Co zrobić, by „się chciało”, a trening nie kojarzył się z wymówkami, ale z przyjemnością?

Nikt nie mówi, że łatwo jest regularnie i systematycznie ćwiczyć - to wymaga poświęcenia, czasu, dyscypliny, a tego wszystkiego niestety na co dzień większości z nas brakuje. W mniejszości są ci, którzy nie odnotowują żadnych trudności w konsekwentnym uprawianiu sportu. Oni przekonali się już na własnej skórze, że aktywność fizyczna może stać się przyjemnością i częścią naszego życia, a nie jedynie sezonowym zrywem. Tym wszystkim, którzy „nie mają wystarczająco dużo czasu”, „nie mają wystarczająco dużo siły i energii”, „nie mają wystarczająco dużo samozaparcia” proponujemy 9 sposobów, na podniesienie motywacji.

Poniżej przykłady strategii, które możesz wykorzystać, by zacząć ćwiczyć systematycznie, a treningi stały się jednym z elementów twojego stylu życia:

1. Nie masz czasu? Planuj go
Na co dzień planujemy swoje obowiązki w pracy, spotkania, wizyty u lekarza, rodzinne obiady, wywiadówki etc. Dlaczego zatem nie zaplanować choćby krótkiego treningu? Skoro nie mamy zbyt dużo wolnego czasu to nie będziemy mieli go nagle więcej - musisz się z tym pogodzić. Wymówki typu „Teraz jestem zabiegany. Zacznę od przyszłego miesiąca” nie działają, ponieważ następny miesiąc prawdopodobnie przyniesie równie wypełniony kalendarz co obecny. Po prostu „wciśnij” gdzieś te pół godziny - uwierz, że tak właśnie robią prawie wszyscy ci, którzy ćwiczą regularnie. Oni też narzekają na brak czasu - nie jesteś jedynym zajętym i zapracowanym człowiekiem. Nigdy wcześniej nie prowadziłeś kalendarza? Możesz wypróbować elektroniczną wersje - np. Google Calendar - która pomoże ci przeanalizować listę „rzeczy do zrobienia” i znaleźć czas na aktywny relaks.

2. Kreuj okazje do ćwiczeń
Zwykle jest tak, że potrzebujemy czynnika stymulującego, który popchnąłby nas do działania. Możesz np. zsynchronizować twój telefon tak, by co jakiś czas wysyłał ci powiadomienia o ćwiczeniach. Ustaw je, jako zabawne wiadomości, które będą cię motywowały i rozweselały - wtedy trening będzie kojarzył się z czymś przyjemnym. Możesz także położyć ubrania i przyrządy do ćwiczeń tuż obok łózka, by p...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI