8 praktycznych porad dla osób szukających pracy

Praca i pieniądze

Nie ważne, czy jesteś dopiero na początku kariery zawodowej, czy zmieniasz pracę - istnieją pewne zasady, którymi powinieneś się kierować, by zwiększyć szansę na zatrudnienie. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by dobrze wypaść w oczach pracodawcy?

Podjęcie pierwszej pracy czy jej zmiana nieuchronnie kojarzy się ze stresem. Myśl o tym, że będziemy oceniani przez kogoś na podstawie krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej

POLECAMY

czasem budzi wręcz przerażenie. Nie ma w tym nic dziwnego - nie znamy osoby, która będzie z nami rozmawiała, więc nie wiemy do końca, jak się zachowywać, jak ubrać, jak odpowiadać na pytania, by w oczach potencjalnego pracodawcy wypaść jak najlepiej. Świadomość braku doświadczenia, lęk przed koniecznością ewentualnego przebranżowienia, obawy związane z wejściem w nowe środowisko - to wszystko wpędza nas w zakłopotanie i odbiera pewność siebie, której właśnie na rozmowie o pracę potrzebujemy więcej niż zwykle.

Jest jednak kilka zasad, których stosowanie zwiększa nasze szanse na lepszy przebieg rozmowy kwalifikacyjnej. Warto je sobie przyswoić - i stosować.

1. Wymyśl twój scenariusz spotkania. Badania przekonują, że podczas pierwszego spotkania z obcą osobą, o tym, czy przypadnie nam ona do gustu rozstrzyga pierwsze kilka minut. Przed rozmową przemyśl zatem, jak spróbujesz się zaprezentować, jak możesz zademonstrować swoje mocne strony. Nie chodzi o to, że masz wykreować kogoś kim nie jesteś i w pocie czoła udawać zupełnie inną osobą. Nie tędy droga - to przysporzy ci tylko niepotrzebnego stresu, a twoje prawdziwe cechy i tak prawdopodobnie zostaną dostrzeżone. Chodzi raczej o to, byś wczuł się w swoją rolę, przeanalizował, jakimi atutami chciałbyś się pochwalić. Czy twój scenariusz uda się zrealizować? To oczywiście nie jest pewne, dobrze jednak byś go miał - to zwiększy twoją pewność siebie, a ta pomoże w uzyskaniu kluczowego w tym przypadku dobrego pierwszego wrażenia.

2. Ubierz się stosownie do okazji i przyszłej pracy. Ubrania nie powinny być pierwszym rzucającym się w oczy pracodawcy elementem - chyba, że teg...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI