7 sposobów na wewnętrzną moc

Ja i mój rozwój Praktycznie

Skąd czerpać energię, by robić to, co jest dla nas naprawdę ważne? Daniel Pink, autor bestsellerów na temat motywacji i zarządzania, radzi, jak odzyskać wewnętrzny napęd.

Świat obfituje w pokusy, które pociągają nas w różnych kierunkach: pochwały, lajki, premie, tytuły. Jednak goniąc za takimi zewnętrznymi nagrodami, możemy zapomnieć, co nam daje prawdziwą przyjemność i satysfakcję. Daniel Pink, autor książki Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, proponuje proste ćwiczenia, które pomogą nam odzyskać wewnętrzną motywację – chęć robienia czegoś, dlatego że jest to dla nas ważne, że nas cieszy.

1. Sprawdź przepływ

Kiedy oddajemy się czemuś całkowicie, w pełni angażując w to swoje talenty i umiejętności, doświadczamy stanu, który Mihály Csíkszentmihályi nazwał przepływem (ang. flow). Czas się wtedy zatrzymuje, wszystko inne przestaje istnieć. Czy zdarza Ci się doświadczać takiego stanu? Aby bliżej się temu przyjrzeć, możesz wykonać proste ćwiczenie: ustaw sobie przypomnienie (np. w telefonie) tak, by włączało się np. 40 razy w tygodniu w losowo wybranych momentach. Zawsze, gdy się włączy, zanotuj, co robisz i jak się czujesz. Potem przeanalizuj swoje notatki i zastanów się, kiedy doświadczałeś przepływu – jakie zajęcia temu sprzyjały? Czy sprzyjały temu określone pory dnia albo miejsca? Pomyśl teraz, jak mógłbyś przeorganizować swój dzień i zajęcia, by zwiększyć ilość stanu przepływu, a zmniejszyć udział tego, co Cię nie angażuje?

2. Jedno zdanie

POLECAMY

Zastanawiasz się, co chciałbyś robić, co jest dla Ciebie ważne? Może pociąga Cię mnóstwo możliwości i kierunków działania? Jeśli chcesz ukierunkować swoje życie na jeden nadrzędny cel, zastanów się, jakie z...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI