Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój , Praktycznie

10 maja 2019

7 sposobów na wewnętrzną moc

0 604

Skąd czerpać energię, by robić to, co jest dla nas naprawdę ważne? Daniel Pink, autor bestsellerów na temat motywacji i zarządzania, radzi, jak odzyskać wewnętrzny napęd.

Świat obfituje w pokusy, które pociągają nas w różnych kierunkach: pochwały, lajki, premie, tytuły. Jednak goniąc za takimi zewnętrznymi nagrodami, możemy zapomnieć, co nam daje prawdziwą przyjemność i satysfakcję. Daniel Pink, autor książki Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację, proponuje proste ćwiczenia, które pomogą nam odzyskać wewnętrzną motywację – chęć robienia czegoś, dlatego że jest to dla nas ważne, że nas cieszy.

1. Sprawdź przepływ

Kiedy oddajemy się czemuś całkowicie, w pełni angażując w to swoje talenty i umiejętności, doświadczamy stanu, który Mihály Csíkszentmihályi nazwał przepływem (ang. flow). Czas się wtedy zatrzymuje, wszystko inne przestaje istnieć. Czy zdarza Ci się doświadczać takiego stanu? Aby bliżej się temu przyjrzeć, możesz wykonać proste ćwiczenie: ustaw sobie przypomnienie (np. w telefonie) tak, by włączało się np. 40 razy w tygodniu w losowo wybranych momentach. Zawsze, gdy się włączy, zanotuj, co robisz i jak się czujesz. Potem przeanalizuj swoje notatki i zastanów się, kiedy doświadczałeś przepływu – jakie zajęcia temu sprzyjały? Czy sprzyjały temu określone pory dnia albo miejsca? Pomyśl teraz, jak mógłbyś przeorganizować swój dzień i zajęcia, by zwiększyć ilość stanu przepływu, a zmniejszyć udział tego, co Cię nie angażuje?

2. Jedno zdanie

POLECAMY

Zastanawiasz się, co chciałbyś robić, co jest dla Ciebie ważne? Może pociąga Cię mnóstwo możliwości i kierunków działania? Jeśli chcesz ukierunkować swoje życie na jeden nadrzędny cel, zastanów się, jakie zdanie mogłoby Cię najlepiej opisać. Takiej rady udzieliła kongresmenka Clare Boothe Luce prezydentowi Johnowi F. Kennedy’emu, gdy wydawał się zbyt rozproszony różnymi zadaniami. Na przykład Abrahama Lincolna dobrze opisuje zdanie: „Ocalił unię i uwolnił niewolników”. Jakie zdanie mogłoby opisać Ciebie? Może: „Pomagał każdemu, kto tego potrzebował”? Jeśli jasno wyznaczysz swój cel, zdanie będzie proste i zrozumiałe. W przeciwnym razie może się przeobrazić w zawiły akapit.

3. Pytanie na dobranoc

Jeśli wiesz, co jest dla Ciebie ważne i co chcesz osiągnąć, musisz zdać sobie sprawę, że nie uda Ci się tego dokonać z dnia na dzień, nieważne, czy jest to nauka języka, czy zrzucenie 5 kilogramów. Przygotuj się na to, że musisz ciężko pracować, a po drodze na pewno nieraz się potkniesz, może doświadczysz chwil zwątpienia. Jak w takim razie utrzymać motywację? Codziennie wieczorem zadaj sobie pytanie: czy dziś byłem lepszy niż wczoraj? Nie chodzi o to, że nie możesz popełnić żadnego błędu, zastanów się jednak, w jakim obszarze nastąpiła choćby niewielka poprawa. Może nauczyłeś się 10 nowych słówek?

4. Zostań swoim „audytorem”

Zdarzyło się, że wyznaczyłeś sobie cel, na przykład regularny trening albo ćwiczenie języka obcego, ale po pierwszym potknięciu, albo nie widząc efektów, stwierdziłeś: „To nie dla mnie”. Sposobem na zapobieżenie takiej utracie motywacji może być regularne przyglądanie się swoim postępom. Na przykład raz w miesiącu zastanów się: jak sobie radzę? Czego się nauczyłem? Co już udało mi się zrea...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy