Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

3 października 2016

Co robi z nami wstyd

31

Wstyd to bolesna emocja napełniająca poczuciem niedoskonałości. Bywa tak toksyczny, że szukamy sposobów, by za wszelką cenę go unikać.

Oto kilka mechanizmów działania wstydu. Ich rozpoznanie to pierwszy krok, by uodpornić się na jego negatywne skutki:

1. Wstyd każe nam się bronić
Wstyd to uczucie, którego staramy się nie odczuwać, bo działa na nas destrukcyjnie, osłabia. Defensywność to jeden ze sposobów ochrony siebie przed nieprzyjemnymi uczuciami, sposób na „niebranie” odpowiedzialności za swoje zachowanie. Czasami próbujemy przerzucić nasz wstyd na innych obwiniając ich i wręcz oburzając się, gdy wytykają nam błędy. Co więcej, głęboki, nieuświadomiony strach przed wstydem może sprawić, że nie będziemy przepraszać nigdy, nawet gdy wina jest definitywna. Lęk przed porażką powoduje, że wolimy niszczyć relacje wokół siebie niż pokazać, że popełniliśmy błąd.

Przepraszam to jedno z najtrudniejszych słów na świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo ludzie boją się przepraszać wejdź tutaj.

Przeczytaj także o tym, jak rozmawiać o emocjach nie wzbudzając złych emocji.

Wstyd może także spowodować, że zaczynamy nadmiernie przepraszać i tłumaczyć się, by tylko uniknąć krytyki, ataku, czy konfliktu. Szybko przepraszamy, za błahostki, bo nie chcemy dopuścić do poczucia wstydu, albo gorzej - by ktoś wpedził nas w poczucie wstydu. Osoby pewne siebie nie mają problemu z przyznaniem, że się pomyliły. Mają w sobie odporność i wewnętrzną siłę, dzięki której akceptują to...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy