Dołącz do czytelników
Brak wyników

Ja i mój rozwój

3 października 2016

Co robi z nami wstyd

0 852

Wstyd to bolesna emocja napełniająca poczuciem niedoskonałości. Bywa tak toksyczny, że szukamy sposobów, by za wszelką cenę go unikać.

Oto kilka mechanizmów działania wstydu. Ich rozpoznanie to pierwszy krok, by uodpornić się na jego negatywne skutki:

1. Wstyd każe nam się bronić
Wstyd to uczucie, którego staramy się nie odczuwać, bo działa na nas destrukcyjnie, osłabia. Defensywność to jeden ze sposobów ochrony siebie przed nieprzyjemnymi uczuciami, sposób na „niebranie” odpowiedzialności za swoje zachowanie. Czasami próbujemy przerzucić nasz wstyd na innych obwiniając ich i wręcz oburzając się, gdy wytykają nam błędy. Co więcej, głęboki, nieuświadomiony strach przed wstydem może sprawić, że nie będziemy przepraszać nigdy, nawet gdy wina jest definitywna. Lęk przed porażką powoduje, że wolimy niszczyć relacje wokół siebie niż pokazać, że popełniliśmy błąd.

Przepraszam to jedno z najtrudniejszych słów na świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego tak bardzo ludzie boją się przepraszać wejdź tutaj.

POLECAMY

Przeczytaj także o tym, jak rozmawiać o emocjach nie wzbudzając złych emocji.

Wstyd może także spowodować, że zaczynamy nadmiernie przepraszać i tłumaczyć się, by tylko uniknąć krytyki, ataku, czy konfliktu. Szybko przepraszamy, za błahostki, bo nie chcemy dopuścić do poczucia wstydu, albo gorzej - by ktoś wpedził nas w poczucie wstydu. Osoby pewne siebie nie mają problemu z przyznaniem, że się pomyliły. Mają w sobie odporność i wewnętrzną siłę, dzięki której akceptują to, że są tylko ludźmi, ale ci słabsi psychicznie przepraszają często „na zapas” ze strachu przed odrzuceniem, nawet za coś, co de facto nie jest ich winą.

2. Wstyd sprawia, że dążymy do perfekcji
Nierealistyczne dążenie do ideału to próba obrony przed wstydem. Rządzi nami wtedy myśl, że jeśli będziemy idealni, to nikt nas nie skrytykuje i tym samym, nie zaw...

Ten artykuł dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy