6 kroków do osiągnięcia dobrostanu

Ja i mój rozwój

By nauczyć się żyć w zgodzie ze światem, należy najpierw żyć w zgodzie ze sobą. Psychologowie przekonują, że okazywanie sobie szacunku jest podstawowym krokiem na drodze do osiągnięcia dobrostanu.

Celebrowanie chwil brzmi jak fantazyjny sen, kiedy na co dzień zwykliśmy żyć w pędzie, strachu, przemęczeniu. Żyjemy szczęśliwi na 50%, bo wydaje nam się, że nie mamy wyboru, że takie jest życie - że nasze osobiste dobro po pierwsze nie jest najistotniejsze, a po drugie nie tylko od nas zależy. Istnieje jednak skuteczny sposób na osiągnięcie świadomego szczęścia - skupianie się na sobie. Wybierając siebie i najpierw sobie okazując szacunek kroczymy drogą prowadzącą do dobrostanu psychicznego, bez którego niestety trudno żyć w zgodzie z kimkolwiek innym.

Oto 6 sposobów na codzienne okazywanie sobie dobra:

1. Przebaczaj najpierw sobie
Za to, że krzyczysz zbyt często, że kłócisz się ze współmałżonkiem, że nie zdążyłeś wykonać wszystkich obowiązków na czas. Terapeutka Lisa Neuweg z Agape Counseling w Bloomington uważa, że musimy sobie wybaczać to, że nie jesteśmy perfekcyjni, że jesteśmy tylko ludźmi popełniającymi błędy. Jeśli nauczysz się, jak łagodnie traktować siebie - będziesz mógł tę umiejętność wykorzystać w kontaktach z twoim otoczeniem.

2. Praktykuj „święte pauzy”
Jak większość ludzi na Ziemi ciężko pracujesz i narzekasz na brak czasu, a przerwy w ciągu...

Pozostałe 80% artykułu dostępne jest tylko dla Prenumeratorów. 

Przypisy

    POZNAJ PUBLIKACJE Z NASZEJ KSIĘGARNI